След година на дигитални излъчвания на спектакли, от 3 до 21 юли софийската театрална публика отново има възможността да преживее среща на живо с театрални и танцови представления от международната сцена. В своето петнайсето издание „Световен театър в София“ представя специално поканени продукции от Сърбия, Германия и Испания. Представленията ще се играят на сцените на Театър „Българска армия“, Сатиричен театър „Алеко Константинов“ и ДНК – Национален дворец на културата.
Юбилейното издание на платформата се открива на 3 юли в Театър „Българска армия“ със спектакъла „Тартюф“ – една от последните постановки на режисьора Игор Вук Торбица (1987-2020). Съвременната преработка на класическата комедия на Молиер от XVII век открива образа на прочутия лицемерен свещеник Тартюф сред харизматичните (и не толкова) демагози и манипулатори в съвременната политика и медии.
Програмата включва и прожекции в Дома на киното на филмирани постановки в рамките на проекта National Theatre Live, представящ на кино екран най-доброто от британския театър. Тази година зрителите ще могат да видят филмовата звезда Джеймс Макавой на театрална сцена в спектакъла „Сирано“ – оригинална съвременна интерпретация на пиесата от XIX век на Едмон Ростан, с много рап, бийтбокс ритми и поезия.
Фестивалът предлага и заглавия от програмата на Stage Russia – прожекции на спектакъла „Деца на слънцето“ от Максим Горки на режисьора Тимофей Кулябин и на документалния филм „Станиславски. Страст за живот“, посветен на руския актьор, театрален режисьор и педагог Константин Станиславски.
Всички спектакли и прожекции са с превод на български език.
Организатор на театралния празник е фондация „Виа Фест“, с подкрепата на Столичната община, Министерството на културата, Гьоте-институт в България и Институт Сервантес в София.
Програмата на 15-ото издание на „Световен театър в София“ представи в „Артефир“ театроведът доц. д-р Асен Терзиев.
Целия разговор можете да чуете в звуковия файл.
Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..
Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”. Експозицията представя две концептуални линии: едната..
На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..
Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..
"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..
В рубриката "Архивите са живи", обръщаме поглед към един от най-ярките символи на българската литература – Пейо Яворов. На днешния ден по нов стил, преди..
В рубриката "Разговорът" ви срещаме с Лида Тенева – опитен изследовател, който посвещава професионалния си живот на изучаването на океанските екосистеми и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg