Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ружа Смилова:

Степента на разяждане на институциите е основна тема в последните години

Ружа Смилова
Снимка: Булфото архив

Какво се случи на политическата сцена в изминалата седмица и коя новина можем да определим като най-важна?

Дали информацията, че в района на Смолян плашат хората, че няма да получат дърва, ако конкретна политическа сила не е на власт. Или промяна в Екоинспекцията на Бургас, след като бяха въведени изключения в строгата защита на плажовете “Смокиня“ и “Веселие“. Или пък обобщаването на това какво извади на бял свят служебния кабинет. 

Темата коментира политологът Ружа Смилова в “Нашият ден“:

“В предизборния период, периодът на кампания, българите са засипвани от информация за безобразия, извършвани в последните години от класата на управляващите, но и от българските институции, които в последните години все по-малко сякаш защитаваха интересите на обикновените граждани. Все повече обслужваха други. 

Разкритията, на които ставаме свидетели, до голяма степен определят тона на предизборната кампания. Много малко чуваме идеи за това какво ще се прави от тук нататък.

Това е разбираемо. Очевидно е, че преди да се върви напред, е необходимо да се разчисти. Това натрупване на безобразия в институциите прави невъзможно да се върви напред. Това е основната тема, да се изясни степента на разяждане на институциите, до която се стигна през последните години. Не бих казала, че това е станало само с участието на управляващите."


Пътят напред

"Основното, което е необходимо да направим, е равносметка – доволни ли сме от това, което получавахме като управление, включително и от нашето участие във формирането на това управление. С това дали отговорно гласуваме, дали сигнализираме, когато видим някакво безобразие и проследяваме в каква степен институциите са си свършили работата по проверката.

Това, което българите трябва да направят във времето до изборите, е тази преценка за себе си – удовлетворени ли са и какво искат да постигнат.

Смятам, че високите политически цели намират своето много пряко отражение във всекидневието ни, в работното ни място, в начина, по който изглеждат улиците, в начина, по който почиваме – на едно чисто или на замърсено Черноморие. Не мисля, че има разделяне на всекидневното от високото.

Затова призивът ми към гражданите е – да се вгледат какво е това, което не им харесва във всекидневието. И какво очакваме от нашите представители във властта."

плаж „Смокиня”

Най-тревожното

"Това, което много ме тревожи, е неуважението към някои малцинства в България. И използването на темата за малцинствата като предизборна. Имаме нужда от задълбочаване на интеграцията в обществото и приобщаването на малцинства и на маргинализирани групи."

Чуйте Ружа Смилова в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Обезщетяване на собственици на одържавени имоти

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Панталей Николаев, София: Имаме преписка с областната управа София-град – оценител по Закона за обезщетяване на собственици на одържавени имоти е предал оценка. Ходихме всеки вторник при заместник областния..

публикувано на 21.02.25 в 14:45

Музика, храна и талант: Пътят на един афганистанец в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с афганистанеца Халед Мераджудин . Той е роден в Кабул и пристига в България преди 25 години като бежанец от войната в Афганистан. След престой в Индия, през 1991 г. семейството му пристига в България, където намира своя втори дом. Тук Халед завършва 52-ро училище "Цанко Церковски" в София, след което учи в Нов..

обновено на 21.02.25 в 13:47

Кралят е жив!

В редакция "Хумор и сатира" често правим открития, които засягат човечеството и винаги ги споделяме с него. Какво открихме тази седмица (освен, че Кралят е жив) ще споделим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос" по стихотворения на..

публикувано на 21.02.25 в 13:10

Измененията в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие – последици

До какви последици за собствениците на имоти водят направените изменения на Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, приети в пленарна зала на 9 февруари 2024 г.? Доколко са съобразени с Конституцията на Република България тези поправки? Как ще бъдат обезщетени собствениците на имоти? Какъв е казусът на Кирил Киров , собственик на имоти около..

публикувано на 21.02.25 в 12:45

Екскурзоводът – разказвач на истории и пазител на традиции

На 21 февруари светът отбелязва Международния ден на екскурзовода – професия, която има ключова роля в опазването и популяризирането на културното наследство. По този повод разговаряме с Румяна Титерякова , дългогодишен екскурзовод и преподавател в Пловдивския университет, за предизвикателствата пред професията и необходимостта от баланс между..

обновено на 21.02.25 в 12:37