Отново се намираме в изборна ситуация. И отново в тази ситуация се вижда много ясно разграничените на отделните общности в нашето общество. И още по-лошо непримиримото отношение и липсата на каквато и да било емпатия между отделните общности.
Темата коментира Ивана Мурджева в “Нашият ден“:
“Защо ставаме общество на много силно разделение. Не само по отношение на начина на живот и на икономическите възможности, но и по отношение на това да не се възприемаме в своята различност по някакъв цивилизационен начин.
Струва ми се, че в дъното на това обстоятелство, което възприемаме от върха на неговия мъничък айсберг, това, което наричаме “общество на разделение“, което не приема различностите във всякакви техни изражения, в дъното на всичко това стоят неравенствата, които дават един изключително парадоксален психологически ефект върху поведението на хората.
При много висок индекс на неравенства в едно общество отделните групи са склонни да възприемат всички останали социални групи като потенциален източник на техните неблагополучия.
Повече отколкото да изследват обществото от гледна точка на неравенствата, в което са поставени те. И това да е причината за техните неблагополучия, нисък социален статус, усещане за житейско нещастие и т.н.
Неравенствата не са само графика, не са само индекс и цифра. В крайна сметка те успяват да повлияват върху нашето обществено поведение и най-вече да формират нашите нагласи по отношение на другия до нас.
Във всеки един момент, когато ние сме изправени срещу това да не приемем другия, да отречем напълно неговата теза, да го лишим от възможността да изразява своето мнение, защото то по някаква причина не съответства на нашата нагласа. Хубаво е да се замислим дали това не е резултат от състоянието на неравенство, в което ние живеем, и естествената ни съпротива срещу несправедливостта, която отчитаме, но много рядко признаваме вербално и най-вече много рядко анализираме."
D-index
Още един индекс изследва неравенствата. D-index, който изследва неравенствата в три техни компонента. Казвайки, че реализацията на човек зависи от три фактора – обстоятелства, степента на образование и възраст.
Според този индекс в страни с много висока степен на неравенства, икономики в преход, в състояние на криза възможността за житейска реализация на всеки отделен човек е в много силна зависимост от обстоятелствата.
Този D-index е много интересно да бъде проследен в една скала на Световната банка, която наистина включва държави, които са се намирали в състояние на криза, т.нар. развиващи се икономики.
България също е включена в тази група, но интересното е, че при изследването България показва известно различие от останалите държави.
Отново имаме превес на обстоятелствата, но сякаш има едно изравняване между обстоятелства и степен на образование. И изключително тънка, почти невидима линия за възрастта."
Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg