Отново се намираме в изборна ситуация. И отново в тази ситуация се вижда много ясно разграничените на отделните общности в нашето общество. И още по-лошо непримиримото отношение и липсата на каквато и да било емпатия между отделните общности.
Темата коментира Ивана Мурджева в “Нашият ден“:
“Защо ставаме общество на много силно разделение. Не само по отношение на начина на живот и на икономическите възможности, но и по отношение на това да не се възприемаме в своята различност по някакъв цивилизационен начин.
Струва ми се, че в дъното на това обстоятелство, което възприемаме от върха на неговия мъничък айсберг, това, което наричаме “общество на разделение“, което не приема различностите във всякакви техни изражения, в дъното на всичко това стоят неравенствата, които дават един изключително парадоксален психологически ефект върху поведението на хората.
При много висок индекс на неравенства в едно общество отделните групи са склонни да възприемат всички останали социални групи като потенциален източник на техните неблагополучия.
Повече отколкото да изследват обществото от гледна точка на неравенствата, в което са поставени те. И това да е причината за техните неблагополучия, нисък социален статус, усещане за житейско нещастие и т.н.
Неравенствата не са само графика, не са само индекс и цифра. В крайна сметка те успяват да повлияват върху нашето обществено поведение и най-вече да формират нашите нагласи по отношение на другия до нас.
Във всеки един момент, когато ние сме изправени срещу това да не приемем другия, да отречем напълно неговата теза, да го лишим от възможността да изразява своето мнение, защото то по някаква причина не съответства на нашата нагласа. Хубаво е да се замислим дали това не е резултат от състоянието на неравенство, в което ние живеем, и естествената ни съпротива срещу несправедливостта, която отчитаме, но много рядко признаваме вербално и най-вече много рядко анализираме."
D-index
Още един индекс изследва неравенствата. D-index, който изследва неравенствата в три техни компонента. Казвайки, че реализацията на човек зависи от три фактора – обстоятелства, степента на образование и възраст.
Според този индекс в страни с много висока степен на неравенства, икономики в преход, в състояние на криза възможността за житейска реализация на всеки отделен човек е в много силна зависимост от обстоятелствата.
Този D-index е много интересно да бъде проследен в една скала на Световната банка, която наистина включва държави, които са се намирали в състояние на криза, т.нар. развиващи се икономики.
България също е включена в тази група, но интересното е, че при изследването България показва известно различие от останалите държави.
Отново имаме превес на обстоятелствата, но сякаш има едно изравняване между обстоятелства и степен на образование. И изключително тънка, почти невидима линия за възрастта."
Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg