Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хохот – столицата на Вътрешна Монголия

Художничката Петя Илиева разказва за автономната област в Китай

9
Снимка: Петя Илиева

Художничката Петя Илиева преди време разказа в „Покана за пътуване“ за султаната Оман факти и случки, които знае само човек потопил се в тамошните нрави. Днес тя ще сподели впечатленията си от Вътрешна Монголия. Ако не сте чували за тази китайска автономна област, не се депресирайте. И аз не бях. А Петя не само е ходила там, ами е показвала и свои картини. Някои наричат мястото Вътрешна, а  други – Южна Монголия. Площта ѝ е малко над 1 млн. квадратни километра, а столицата ѝ носи странното име Хохот.

А Петя, която неотдавна облепи с шевици от цял свят столичен тролейбус има идеята да почете 100-годишнината на теснолинейката от Септември до Добринище с подобни мотиви. Логиката на инициативата ѝ е желязна – всяко от посолствата, чиито фолклорни елементи греят по вагоните ще напише доклад до страната си и така по целия свят ще научат за нашата теснолинейка. Да се надяваме, че с разказа ѝ за Вътрешна Монголия и Покана запътуване ще влезе в китайско дипломатическо донесение.


Не съм убедена, че бих се заселила точно там, но със сигурност след разказите на художничката и автономната област ми влиза в списъка с желания.
В състава на Външна Монголия, т.е. териториите населени с монголци извън китаската провинция, твлизат независимата държава със столица Улан Батор и руската република Тува, където са силно повлияни от монголската култура.

Куриозното е, че в т.нар. Inner Monngolia живеят повече монголци, отколкото в самата република Монголия. Ами да, населението на провинцията е близо 24 млн. души.

Снимките са предоставени от Петя Илиева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10
Александра Русева, проф. Андреана Ефтимова, Венета Гаврилова, Невена Георгиева и Дарина Ангелова

Студенти коментират думите на 2024 година

Настроени за сериозна равносметка на събитията, белязали отминалите месеци, всяка година леко се озадачаваме от думите, избрани от големи световни речници и издателства като "дума на годината". Вторият поглед обаче и информацията за начина на избор хвърля върху картината друга светлина или най-малкото показва колко различни са вълненията на тези..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Космическата 2024 година

Надпреварата за Космоса е в разгара си и от научна гледна точка годината беше благополучна за космическите технологии и проучвания. Във "Време за наука" Никола Кереков представя най-важните акценти от Космическата 2024 година. Кой стигна до Луната,  какво се случи по пътя към Марс, как върви мисия Уран, кой свири на цигулка в Космоса и..

публикувано на 24.12.24 в 10:58

Японско горско къпане в Естония с д-р Павлина Михайлова

Какви са ползите от това да прекарваш част от времето си в гората. Японският автор Цин Ли ги е формулирал толкова точно, че в Страната на изгряващото слънце са станали официална държавна политика, а д-р Павлина Михайлова бе в Естония като част от обучаваща програма за прилагане на същия оздравителен метод. Гостенката в "Покана за пътуване" е..

публикувано на 22.12.24 в 12:20