Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Диви животни и къде да ги намерим

Снимка: Rawpixel

Фотографията на диви животни е прекрасен начин да се доближим до дивия свят и да запечатаме невероятни моменти. Но това далеч не е толкова просто.

Снимането на животи в естествената им среда изисква различни умения и подходи.

Макрофотографията, като част от снимането на диви животни е една от най-популярните не само сред професионалисти, така и сред любители. Чудото на природата, скрита в малкото, може да разкрие изумително прагматичната естетика на природата.

Не на последно място фотографията на неопитомена фауна помага изграждането на хармонична и пълнокръвна връзка с природата.

„Живот на фокус“ е част от летните събития на „Рацио“, което ще се проведе на 6 юли с вход свободен в „Кино Кабана“. В него участват Ивайло Зафиров, натуралист по образование и по призвание и част от природозащитната общност. С фотография на диви животни се занимава по-сериозно от 2005-2006 г. Водил е редица фотопленери и семинари по фотография на диви животни. Има и серия от авторски изложби.

Другият лектор, Асен Игнатов, работи като асистент в Националния природонаучен музей – БАН. Има научни интереси в областта на орнитологията и опазването на природата. Рисува и снима дивата природа. Голяма част от рисунките и снимките му са публикувани в различни издания – книги, списания, интернет страници, а оригиналите са в частни колекции. Специализиран водач на туристи от чужбина с подчертан интерес към богатото биоразнообразие и история на България.

Чуйте повече за събитието от Никола Кереков от „Рацио“, който разказва какво ни дава фотографията на диви животни и с Асен Игнатова, който разказва за това как рисуването и фотографията влизат в симбиоза с научните занимания.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54
Проф. Андрю Коутс

Проф. Андрю Коутс за изследването на слънчевата система

В Аулата на СУ "Св. Климент Охридски" се състоя научнопопулярна лекция на тема "Изследване на слънчевата система" на проф. Андрю Коутс – физик от Университетския колеж в Лондон, Великобритания. Лекцията е част от четвъртото издание на фестивала "Ало, космос! Говори България", организиран от Атлантическия клуб, Софийския университет, Българска академия..

публикувано на 28.06.24 в 09:40