Има ли по-лятно питие от джина?
Джинът е бил създаден първоначално като лекарство. Прародителят на напитката е тръгнал от Холандия, а холандският лекар Франциск Силвий е написал първото писмено свидетелство за дестилация на джин като диуретично средство. Макар и холандски, джинът става популярен в Англия, английските войски се сражавали срещу испанците и го ползвали като лекарство за смелост, както и срещу многобройните болести, които вървят с всяка война. Моряците от британската военната флота го смесвали с лайм, за да се предпазят от скорбут. Любимият на мнозина джин/тоник е измислен по време на колонизацията на Индия, когато голяма част от британците са засегнати от малария. Затова британците правят отвара от кора от хинин. Тази отвара по-късно ще се превърне в добре познатия ни тоник.
Джинът може и да е създаден като лекарство, но сега джинът по-скоро се възприема като обичана лятна ободряваща напитка.
От 2-ри до 4-ти юли (петък-неделя) в Пловдив в квартала на творческите индустрии Капана се открива „Street GIN Festival“ или „Уличният фестивал на джина“. Колко различни видове джин има? Как се прави най-добрият коктейл джин/тоник? Как да си изберем крафт коктейл и кой за вас е най-добрият коктейл? Какви са хората, които пият джин? Какво да очакват посетителите от „Street GIN Festival“?
Ако животът ти поднесе лимон – направи си джин-тоник!
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Християн Георгиев е кадет в Националния военен университет "Васил Левски" в град Шумен, носител на именната стипендия "Кольо Фичето", връчвана от фондация..
В aртпространството на галерия Heritage, новият aртцентър в сърцето на София, е представена самостоятелна изложба на художника от старата школа майстори –..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg