Колко е сложна работата на логистиците и инженерите на антарктическата ни база на остров Ливингстън, можете да си представите, като знаете как у нас прекъсване на кабел или захранване оставя населени места без ток за часове наред. А какво означава авария в антарктически условия?
Пък и как се живее месеци наред на такова изолирано място, отдалечено на хиляди километри от всяко населено място?
За всичко това става въпрос в събитието на Рацио „На края на света“, на което д-р Стефан Велев ще разкаже за миналото на ледения континент, когато той е бил покрит с разнообразна растителност, сред която са бродили и динозаври. Д-р Албена Атанасова ще сподели опита си на единствен лекар на антарктическата база.
А дни преди събитието, един от инженерите логистици в екипа, Петър Сапунджиев, който отговаря за енергийната система, транспортната техника, инсталирането и поддръжката на всевъзможна научна апаратура, запознава с работата си.
Като полеви асистент, Сапунджиев е бил част от палаткови лагери, където експериментира с преносими соларни системи. Заедно с другите инженери успява да превърне Българската база в една от малкото използващи основно соларна и вятърна енергия.
Той е инженер по електроника, занимава се с алпинизъм и планинарство и е част от няколко антарктически експедиции. Заедно с другите инженери успява да превърне Българската база в една от малкото използващи основно соларна и вятърна енергия и разказва за живота в базата на остров Ливингстън.
Петър Сапунджиев е част и от последната до момента 29-а Българска антарктическа експедиция, която беше отложена заради положителни проби за Covid-19 на част от екипажа на кораба, който трябваше да превози експедицията от Чили до Антарктида. А съставът беше сведен до шестима души, необходими за поддръжката на базата ни „Св. Климент Охридски” на остров Ливингстън, която нямаше да издържи, ако беше останала необитаема за повече от година на антарктическия климат.
Чуйте Петър Сапунджиев, който разказва какво го кара да се подготвя за следваща експедиция, веднага след като се върне от ледения континент.
Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..
Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..
Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи. Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..
Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..
Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..
Еделина Кънева – директор на Музикалния театър “Стефан Македонски”, Кръстю Кръстев – арт директор на Драматичен театър “Николай Масалитинов” - Пловдив, и..
На 22 май 2025 г. (четвъртък) от 17:30 ч. Националният етнографски музей – БАН ще открие нова временна експозиция, озаглавена "Звездното небе –..
Антология билингва на съвременната българска поезия (на сръбски език) и на съвременната сръбска поезия (на български език) представиха в "Артефир" Боян..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg