Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

7 юли: Европейски ден на шоколада

Снимка: Pixabay

Европейският ден на шоколада е познат още като Международен ден на шоколада и се чества всяка година на 7 юли. Според някои източници датата отбелязва пристигането на шоколада в Европа през 1550 г. Доставя се първата партида шоколад от Америка в Испания.

Това е една от най-популярните храни. Трудно можем да кажем, че някога шоколадът ще излезе от мода или ще спре консумацията му.

Данните от многото проучвания, които се правят показва дори, че жените предпочитат в много по-голяма степен шоколада пред чаша вино или дори пред марковата козметика.

Според някои изследвания всекидневната консумация на малки количества черен шоколад може да бъде полезна. Други проучвания твърдят, че такава консумация предпазва от инфаркт и инсулт.

Мария Морфей

Темата коментира в “Нашият ден“ Мария Морфей Морфова, кулинар. Тя е икономист по образование с десетилетия стаж в банковото дело, но прави преход към кулинарията и сладкарството.

“Преходът стана изключително случайно. Беше голям късмет. Винаги съм обичала кулинарията и изведнъж хобито ми стана професия. Може би опитът ми в банката ми помага в момента при организираността, точността, постоянството. Няма как да не си постоянен и точен във всичко, за да се получат нещата.


Десертът днес

Днес десертът е чийзкейк с вишни и шоколадова торта с бадемови блатове.

Импровизацията

Кулинарът задължително трябва да е импровизатор. Единствено точни мерки може да има в сладкарството. И те са свързани с темпериране на шоколад и изпичане на блатовете – там са точните мерки. Вкусът трябва да го усещаш на небцето. Винаги опитвам ястията, които приготвям.

Хората трябва да опитват новото и различното. Хранителните вкусове на българина се промениха много. Тенденциите са за здравословна храна и готвене.

Пандемията

Психиката на хората в този период беше срината, особено на нас в бранша. Не смятам, че са настъпили някакви промени. Може би хората очакват изненади, с които да провокираш рецепторите им.

Чуйте в звуковия файл кое е ястието, което Мария Морфей посвещава на слушателите и читателите.

Снимки: Pixabay, Фейсбук  - личен профил


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Капитан I ранг о.р. Васил Данов от Атлантическия съвет

Васил Данов: Русия се готви за война срещу НАТО

Какво ни казва Русия с дроновете над Полша, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" капитан I ранг о.р. Васил Данов,  член на УС на Атлантическия съвет и военен журналист. "Няма какво да обсъждаме какво казва Русия. Тя лъже официално и неофициално. Това беше тест на системата за противовъздушна отбрана на Обединена Европа, тоест на..

публикувано на 13.09.25 в 09:15
Мария Спирова

Мария Спирова: Държавността у нас се дефинира от тези, които я заграбиха

Как от "почтеността" едно правителство стигна до "държавността", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" журналистката  Мария Спирова . "Класическият отговор  ни отвежда към Оруел и тоталната подмяна на съдържанието на думите.  В България "почтеност" често означава да бъдеш обществено приемливо непочтен. Така думата се изпразва от смисъл...

публикувано на 13.09.25 в 08:55
Снимката е илюстративна

Издаване на строително разрешение – давност

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Димитър Димитров, Плевен: Съпругата ми почина преди 10 години. Наследници на нейната 1/2 от притежавания семеен апартамент са двете дъщери (на 23 и 25 години). Аз плащам дължимите данъци на Общината – децата никога не са плащали..

публикувано на 12.09.25 в 14:45
адв. Йорданка Бекирска

Международните отвличания на деца и законодателството в България

Стартира най-новата рубрика на юридическото предаване на БНР "Законът и Темида". Тя се нарича "Параграф семейство".  Семейното право е много подценявано, а касае всички. В този момент то е в една много уязвима ситуация, защото има много законодателни инициативи, непрекъснато се развиват. В рубриката "Параграф семейство" ще стане дума за всичко, свързано..

публикувано на 12.09.25 в 12:45
Мария Черешева

Убийството на Чарли Кърк беше инструментализирано за политически цели

Темата на деня е убийството на Чарли Кърк, което се превърна в пореден повод за поляризация в САЩ, а и у нас. Консервативният активист беше застрелян по време на лекция със студенти в Юта. Убиецът се издирва. Това е поредното политическо нападение в САЩ от общо 150 само от началото на годината. През юни американското общество беше разтърсено..

публикувано на 12.09.25 в 10:50