И в края на предизборната кампания Машинното гласуване отново е във фокуса на вниманието заради промените в изборното законодателство, бавенето на обществените поръчки и много краткото време за действие на изборната администрация.
В сегашния случай – времето просто беше враг и на Централната избирателна комисия, и на гласоподавателите. Някои анализатори прогнозираха един особен – „технически“ хаос по време на вота на 11 юли. Прогнозираше се, че българите – особено в по-малките населени места – просто няма да успеят технически да гласуват, защото както за тях, а и за повечето граждани от големите градове – това е нещо ново.
Но и преди сме наблюдавали законодателни промени в последния момент. Сега най-голямото за всички и най-вече за избирателите предизвикателство е провеждането на избори с машинно гласуване. Институциите досега бяха в ситуация, в която трябваше да работят в условия на ограничение на времето, но както се казва „ справиха се“.
Как се справиха – ще разберем само след два дни.
Частичните избори в Благоевград и в още няколко населени места преди две-три седмици показаха, че отвъд анализите на политическите наблюдатели – българските гласоподаватели се справиха с това „ново чудо“ – машините за гласуване. Реално тези частични местни избори се оказаха една репетиция за предсрочните парламентарни избори.
Говорителят на ЦИК Росица Матева разказа за „Нашият ден“ повече подробности около провелия се вече вот и как вижда ролята на Централната избирателна комисия за справянето ѝ с тези нови предизвикателства.
Чуйте разговора от звуковия файл.В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане. Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин. Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..
Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...
Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..
За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..
2024 г. донесе значителни промени в пазара на недвижими имоти в България. Според доц. Мирослав Владимиров, икономист и член на борда на директорите на..
В днешното издание на предаването "Време за наука" разгледахме темата за "данък наследство" и семейните фантоми. Обсъдихме как от родителите си..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg