Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова впечатляваща творба на Гонсало М.Тавареш на български

Гонсало М. Тавареш
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Един от най-интересните съвременни португалски автори Гонсало М. Тавареш има вече трета книга, преведена на български език – „Матео остана без работа“. Той е философ по образование и преподавател по теория на науката в Лисабонския университет и вероятно това е една от причините неговите книги да предизвикват такъв интерес със своята нестандартност. 

Такава е и „Матео остана без работа“. Разделена на три части, книгата съдържа 24 истории, които можем да наречем кратки разкази, но особеното е, че те са свързани по азбучен ред на имената на персонажите, като всеки второстепенен герой става главно действащо лице в следващия. 

Имената впрочем са взети от композиция на португалския фотограф Даниел Блауфукс с надгробни плочи на евреи, загинали в концентрационни лагери. Когато стига до буквата М на Матео, разказът се превръща в кратка новела, а третата част е послеслов от есеистични разсъждения, свързани с предишните две части и е наречена „Бележки към „Матео остана без работа“. 

Там Тавареш пише за азбучния ред, по който са тръгвали евреите към концентрационните лагери, което е един от ключовете към структурата и разбирането на книгата, и уточнява: „Да се даде човешко име на нещо, което се случва в света, е един от начините да се направи по-човешко чудовищното и уродливото, което не разбираме.“

Книгата е в превод на Даринка Кирчева.

Снимки – ЕПА/БГНЕС и изд. Ерго



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нова книга с разкази на Пламен Антов

Пламен Антов е писател, пътешественик, литературен теоретик и историк, който следи отблизо процесите в съвременната българска литература. Като писател, той работи в различни жанрове – проза, поезия, пътеписи.  Новият му сборник с разкази се нарича "Нагоре по реката назад " .  В рецензията си за книгата Антония Апостолова я определя така:..

публикувано на 20.02.25 в 18:00

Николай Поляков със спектакъл за Георги Марков

"Писма до… Документален разказ за едно все още неразкрито престъпление" със сценарист и режисьор Николай Поляков ще се играе на сцената на галерия "Прегърни ме" в петък (21 февруари) и на следващия ден в събота (22 февруари) от 19 ч.  Такъв е форматът на проекта "Осем театрални етюда", който се реализира с подкрепата на Национален фонд "Култура". В..

публикувано на 20.02.25 в 16:12

Румен Денев с премиера на романа "Бреговете на Бохемия"

Румен Денев представя тази вечер (20 февруари) романа си "Бреговете на Бохемия" в клуб "Писмена", НБКМ. Редакторът на книгата Деян Енев определя книгата като шпионски роман, макар тя да се движи по-скоро формално по правилата на жанра, тъй като историческите събития и герои, свързани с сюжета, са съвсем реални, дори са с истинските си имена, като..

публикувано на 20.02.25 в 16:09
„Магическият фенер“ на Антон Митов

Художествената академия – в началото и днес

Изложбата "Академията в Княжество и Царство България", с куратор Милена Балчева-Божкова, представя ранната история на Художествената академия, изтъквайки ролята на българските владетели в нея. Тази роля - може би по инерция - дълго оставаше в сянка, затъмнена от приноса на общественици, художници и първи преподаватели в Рисувалното училище. И тях ги..

публикувано на 20.02.25 в 16:05

Три дискусии и една книга, посветени на литературната критика

Kicked a building lately?* ("Архитектурна критика след дигиталната революция") се нарича книгата на доц. д-р арх. Анета Василева, събрала текстове писани за различни издания, включително и за блога на WhATA асоциацията. Заглавието е цитат – така се нарича и книгата на Ада Луис Хъстабъл, една от най-влиятелните архитектурни критички на 20в. В Книгата..

публикувано на 20.02.25 в 15:56