Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Тъмно огледало – нарцисизмът като личностно разстройство

Снимка: Rawpixel

Често казваме, че живеем в нарцистична култура, обсебена от броя лайкове и последователи, които имаме. Нерядко виждаме по улицата хора, които използват телефоните си наместо огледало, за да се полюбуват на образа си, преди да го споделят с публиката. Има обаче разлика между нарцисизма като социална болест и като личностно разстройство.

„Ако попитате един нарцисист как се чувства и той бъде честен с вас, ще ви каже, че се чувства дълбоко неадекватен и неуверен – точно обратното на това, което показва. Той се разяжда от постоянна несигурност и неяснота кой е, а арогантността и самочувствието, което демонстрира, е свръхкомпенсация на вътрешния му дефицит.

Описан по този начин, нарсицизмът добива вид на душевно страдание, но факт е, че сред пациентите ми има повече хора, които идват на терапия, защото са във връзка с нарцисисти, отколкото страдащи от нарцисизъм.“ – казва доктор Браян Шарплес.


„Ти ще живееш, докато не познаеш себе си“, казва слепият прорицател Тирезий на юношата Нарцис, според мита, чийто край всички знаем. И вероятно и в тази част от историята на красивия юноша се таят част от причините нарцисизмът да се поддава трудно на терапия.

Колкото до опасенията, че социалните мрежи засилват потребността ни да бъдем харесвани и одобрявани непрекъснато – засега няма достатъчно данни, които да го потвърдят нееднозначно, но със сигурност не помагат, както всеки с профил в коя да е социалка може да потвърди.

Чуйте разговора с Брайън Шарплес, който открива любопитни подробности за това влияе ли културата върху оформянето на нарцистичен характер, за тъмната триада: нарсицизъм, макиавелизъм, психопатия, а също за това кой е по-податлив на това отклонение – мъжете или жените.

Също така можете да посетите Ratio presents: Narcissism в кино Кабана на 20 юли от 19 часа където доктор Шарплес, който не за първи път е в България, ще говори за природата на нарцистичното разстройство и затова как то се лекува.

Д-р Брайън Шарплес
В момента д-р Брайън Шарплес е гост-изследовател със стипендия за изследователска дейност в Goldsmiths, University of London и асистент в Chicago School of Professional Psychology. Преди това е преподавал в Pennsylvania State University, Washington State University, както и в Американската школа по професионална психология (American School of Professional Psychology) в университета Аргоси, Северна Вирджиния. Получава докторска степен по клинична психология и магистърска степен по философия от Pennsylvania State University, а постдокторантурата си изкарва в University of Pennsylvania.

Д-р Шарплес има широки интереси в сферата на абнормната психология и психотерапията. Той е публикувал над 40 статии за популярни и по-малко известни разстройства, психодинамична терапия, професионални проблеми и история / философия на клиничната психология. Автор е на три книги „Sleep Paralysis: Historical Psychological, and Medical Perspectives“; „Unusual and Rare Psychological Disorders: A Handbook for Clinical Practice and Research“ и „Psychodynamic Therapy Techniques: A Guide to Expressive and Supportive Interventions“.

Снимки: „Рацио“, Rawpixel



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гьобекли тепе – археологическият обект е отворен за посещения преди 7 години

Гьобекли тепе – един от най-интересните археологически обекти в Турция

Гьобекли тепе е един от най-новите и най-интересните археологически обекти в Република Турция, където въпросите все още са повече от отговорите, които учените могат да дадат. Гьобекли тепе или Кореместият хълм, както се превежда буквално от турски език, днес е един от най-важните археологически обекти в света. Учените го определят като най-старото..

публикувано на 29.06.24 в 16:25

В Института по полимери към БАН стимулират младите учени

"Тази година проведохме 15-ата научна сесия за млади учени, която е под надслов "Младите учени в света на полимерите", като всичко е започнало по един проект, но с годините са намерени средства и по инициатива на "Института по полимери" към БАН, тази постерна сесия получава своето развитие с цел стимулиране на младите учени", съобщава в..

публикувано на 29.06.24 в 10:05

Приет е Регламентът за възстановяване на природата – защо е важен

На 17 юни беше приет Регламент за възстановяване на природата – Nature restoration law . България подкрепя регламента от самото начало на обсъждането му преди 2 години. Това е първият по рода си регламент за ЕС за възстановяване на природата, а целта му е да се въведат мерки за възстановяване на поне 20% от сухоземните и морските територии..

публикувано на 28.06.24 в 17:25

Обучение по ненасилствена комуникация организира сдружение "Образователна общност – Варна"

Ненасилствената комуникация, известна още като "език на сърцето", "състрадателен език", "жирафски език" е модел на общуване, който позволява да се свързваме със себе си и с другите, разбирайки и откликвайки на емоционалните си потребности. Прилагането му в личния живот, деловите взаимоотношения и особено в сфери като образованието дава забележителни..

публикувано на 28.06.24 в 13:12
Иван Держански (вляво) и Любомир Златков

Как България стана номер едно в математическата лингвистика?

"Лингвистиката прави много мостове, между които и този компютър - човек, ние говорим за едно семейство от науки, които се развиват от няколко хиляди години, като математическата лингвистика се занимава с изучаването на езика, като част от света и действителността.  Лингвистиката е наука, която отговаря на въпроси като – как е възникнал..

публикувано на 28.06.24 в 10:54