Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Годжи бери и предприемачество

Преди няколко години в България се засилва интересът към отглеждането на годжи бери на по-големи площи. Инж. Мария Василева е една от тези, възползвали се от възможността да отглеждат тази екзотична за България култура. 

Мария започва с по няколко растения от четирите сорта, селектирани по онова време в България, засаждайки ги в градината си. Неслучайните случайности, както самата тя казва, я довеждат до формула на козметични продукти, в които се влагат отгледаните от Мария и дъщеря ѝ плодове.

Казват, че годжи бери, или Lycium barbarum, както всъщност се нарича растението, е лесно за отглеждане и няма твърде много изисквания към почвата и климата. Това не е така, когато човек иска да отглежда наистина хубави плодове. По трите декара, които семейството на Мария отглежда днес, има работа, брането на плодчетата се прави на ръка, а сухите клони и леторастите също следва да се изрязват, за да имат храстите или дръвчетата добре оформени и удобни за бране корони.

Козметичните продукти, създадени от Мария Василева, са и носители на награди, което за нея е голямо признание. Най-голямото ѝ признание обаче е възможността да помогне на други хора – някои от продуктите на марката се ползват с лечебни цели. В дългия път от засаждането до влагането на добива в завършен продукт неминуемо има трудности, но Мария продължава да е оптимист и очаква още неслучайни случайности в живота си.

Чуйте цялото предаване в звуковия файл.

Снимки – Зорница Гъркова и Freepik


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47

"Камино де Сантяго" и магията на срещите

Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път "Камино де Сантяго". Във втория епизод от своите странствания, тя споделя в ефира на "Нашият ден" впечатленията си от срещите с хората и дори от необичайното си запознанство с един кон. По пътя..

обновено на 22.11.24 в 09:24
Адв. Александър Кашъмов

Адвокатите трябва да спират опитите за промяна на Конституцията

За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..

обновено на 21.11.24 в 11:45

Политика и психично здраве: нов поглед в списание "dВЕРСИЯ"

Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..

обновено на 21.11.24 в 11:17