Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лили Маринкова: Коефициентът на интелигентност в НС е с няколко стъпала нагоре

Снимка: БГНЕС

С тържествено заседание започна работа 46-ото Народно събрание на 21 юли, сряда. Депутатите положиха клетва да спазват законите и да се ръководят от интересите на народа. След това прозвучаха и различните послания от парламентарно представените групи.

Днес НС изслушва Бойко Рашков и Янаки Стоилов по предложение на “Изправи се БГ! Ние идваме!“, които пък през седмицата смениха и своето име.

В днешния ден и президентът се среща с парламентарно представените партии за консултации.


Как видя седмицата споделя в “Нашият ден“ журналистът Лили Маринкова.

“Видях я доста оптимистично. Надявам се, че се случи една положителна промяна за Народното събрание. Това, което може със сигурност да се каже е, че има разногласия и спорове, но със сигурност коефициентът на интелигентност е с няколко стъпала нагоре.

За това дава увереност и едно ново цяло поколение от всички посоки, които могат да бъдат видени не само чрез ИТН. Но дори и младите – Явор Божанков, Крум Зарков от социалистите. Да не говорим  за „Изправи се БГ! Ние идваме!“, които се наложиха.

Прави впечатление, че е увеличено това “мъртво блато“, което представляваше послушното мнозинство на ГЕРБ. И заедно с пребиваването на служебния кабинет при откриването на НС виждаме една съвършено променена обстановка.

Даже тези, които обичайно пребиваваха в медиен комфорт като Тома Биков, вече имат крайно нелепо поведение.

Идеята на Борисов да направи народни представители бившите министри на вътрешните работи, които трябваше да си преговорят полицейското насилие от миналата година, ги изложи в съвършено реалистична, но и много смешна светлина.

Чухте, че Младен Маринов дори изговори, че  - “политическата употреба на полицията е нещо нормално“. Представете си за какъв манталитет става дума и колко дълго тези хора бяха търпени.

Разделителна линия

Предстои новите партии да се утвърдят. Да изживеят тежък момент на катарзис за себе си.

Виждате понякога каква нелепост се получава на пресконференция – как се изложи Филип Станев. Това е едно ново положение, не е медията, в която си бил в изключително комфортно състояние.  Ти си на показ и си човек, който трябва да държи сметка за всяка дума и решения – това е трудна работа.


ВСС отхвърли с 12 на 8 гласа искане за освобождаването на Гешев

Говори се за това и самият Иван Гешев го изговаря, че това се отнася към ВСС като един процес на делегитимиране. Бих казала, че това е една морална ерозия на неговото обкръжение и на тази част от ВСС, които се обявиха за негов щит.

Иван Гешев от миналата година пребивава в известна морална криза. Тази ерозия заразява всичко и се отразява крайно зле на действията на прокуратурата.

Това, че ВСС не допусна процедурата по отстраняването е един крайно нелеп опит да се заличат сериозните разговори и изясняването на фактологията.

Гешев остава заложник на кризата от много по-далечно време като наблюдаващ прокурор за разпада на КТБ и от там действията му по неговата крайно неблагоприятна роля да брани Борисов и да се превърне в слуга на Пеевски го дискредитират. Да бъдеш в състояние на морална криза, пребивавайки на това високо място е недопустимо.

На това ще се сложи край и както чувам гласове – никога вече главният прокурор няма да живее в такава ситуация на безнаказаност. Опитът на Съвета е всъщност да не се допусне разговор по същество.

Следващата стъпка, която ще бъде интересна за мен е как медийните слуги ще се обърнат и ще имат едно променено лице, нещо което сме наблюдавали многократно.


Протестът на медици от “Пирогов“

Това е един вид реакция, която е част от една много по-дълга аномалия в тази сфера. Тя не може да бъде заличена бързо. Това, което наложи епидемията, паниката и трагедията покрай Covid  беше, че имаше свръх внимание покрай тези централни болници, което не трябва да бъде така. Самата система е болна според мен.

Чуйте Лили Маринкова в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
доц. Надежда Христова

Какъв е административноправният режим на защитените зони

Какъв е административноправният режим на защитените зони. В юридическото предаване "Законът и Темида" представяме монографията "Административноправен режим на защитените зони" на доц. Надежда Христова – преподавател в Юридическия факултет на УНСС и арбитър в Арбитражния съд при Българската стопанска камара.  "Една от причините за написването на..

публикувано на 31.01.25 в 14:55

Виктория Куприна: Как една чужденка обикна България чрез музиката

Музиката има силата да свързва поколения, да разказва истории и да предава ценности. Чрез песните си ние не само запазваме културното си наследство, но и укрепваме връзките в семейството. Именно тази идея е в основата на творческия път на певицата Виктория Куприна , която открива красотата на българската музика и решава да я сподели със света...

обновено на 31.01.25 в 13:11
Съдия Марияна Кънчева

Как съдебната практика на Съда на ЕС пряко засяга европейските граждани

Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз. Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Това е седмо издание. Европейската комисия (ЕК), като пазител на учредителните Договори в..

публикувано на 31.01.25 в 12:35

Пернишкият театър дава сцена на местни творци в "Прозорец към изгрева"

Пернишкият драматичен театър "Боян Дановски" поставя ново начало с премиерата на поетичния спектакъл "Прозорец към изгрева". Постановката, която ще се играе на 31 януари от 19:00 ч., а след това и на 5 февруари, представлява театрализирана композиция от стихове на местни автори. Особено значимо е, че както текстовете, така и актьорският състав,..

обновено на 31.01.25 в 12:13

Блиц-кръгла маса за визуалната грамотност – импровизиран диалог между експерти

Културният център на Софийския университет и Институтът за съвременно изкуство–София организират блиц-кръгла маса "Визуалните: грамотност, изкуство, култура" с участието на художници, куратори, преподаватели и студенти, както и с випуска на School4artists 3/2024. Модератор и автор на формата е Лъчезар Бояджиев. Идеята на блиц-кръглата маса е да..

обновено на 31.01.25 в 11:18