Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Красимир Спасов на 80

Снимка: Иван Дончев

Един от най-големите български режисьори проф. Красимир Спасов посреща днес 80-ия си рожден ден.

Роден е във Варна в семейство на артисти. През 1966 година завършва Театралната академия, тогава ВИТИЗ, в класа на проф. Сашо Стоянов и за своите над 50 години, отдадени на театралното изкуство, е създал повече от 100 постановки на пиеси от български, руски, западноевропейски и американски автори, между които: „Дон Жуан, или Любовта към геометрията“ от Макс Фриш, „Обърни се с гняв назад“ от Джон Осбърн, „Стъклената менажерия“ и „Трамвай „Желание“ от Тенеси Уилямс, „Полет над кукувиче гнездо“ от Кен Киси, „Любовникът“ и „Лека болка“ от Харолд Пинтър, „Танго“ и „Стриптийз“ от Славомир Мрожек, „Двама на люлката“ от Уилям Гибсън, „Мъртвешки танц“ от Аугуст Стриндберг, „Хеда Габлер“ от Хенрик Ибсен, „Престъпление и наказание“ по Достоевски, „Вуйчо Ваньо“ и „Чайка“ от А. П. Чехов, „Много шум за нищо“ и „Мяра за мяра“ от Шекспир, „Солунските съзаклятници“ от Георги Данаилов, „Старчето и стрелата“ от Никола Русев и други.

Красимир Спасов с „Икар“ за изключителен творчески принос, 2012
Работил е като режисьор в драматичните театри в градовете Добрич, Варна, Русе, Бургас, Видин, Благоевград, Габрово, в столицата – в Сатиричния театър, театър „Сълза и смях“, театър „София“, в Народния театър „Иван Вазов“, а от 1985 година до днес името му е трайно свързано с театър „Българска армия“.

Проф. Спасов е и дългогодишен преподавател и ръководител на класове в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“.


„Артефир“ поздравява проф. Спасов с 80-годишния му юбилей и му пожелава здраве, сили и вдъхновение за още много години напред!

По случай рождения му ден в ефир го поздравиха трима от актьорите, с които режисьорът е работил през годините в театъра – Йоана Буковска-Давидова, Георги Къркеланов и Стефка Янорова.



Снимки: Иван Дончев, ploshtadslaveikov.com


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Слав Недев с изложба живопис "Нова магика" в галерия "Българи"

Художникът Слав Недев e известен с творбите си у нас и в чужбина, има национални и международни отличия за работата си. Негови картини са включени в колекции, между които: в Градския музей на Вуковар – Хърватска; Държавен департамент Вашингтон – САЩ; "Гауденц Б. Руф" – Цюрих, Швейцария; Imago Mundi на фондация "Бенетон" – Тревизо, Италия; Siddhartha..

публикувано на 14.01.25 в 16:10

Дракони и дракотаври в галерия "Аросита"

Художникът Спас Йорданов, дипломант-магистър в специалност “Керамика” на Нов български университет и един от най-емблематичните студенти на ателие Керамика на НБУ ще покаже изложбата си “Дракони и дракотаври”. Тя се открива на 14 януари и ще продължи до 30 януари в столичната галерия “Аросита”.  Експозицията представя две концептуални линии: едната..

публикувано на 14.01.25 в 15:55

100 години Георги Калоянчев

На 13 януари в Сатиричния театър "Алеко Константинов" беше честването по повод 100 години от рождението на Георги Калоянчев. Пред гости, журналисти и трупата на театъра, актьорът Ивайло Калоянчев и директорът Калин Сърменов разказаха спомени за Калата. На камерната сцена "Методи Андонов" бяха изложени част от запазените костюми на големия български..

публикувано на 14.01.25 в 15:45
Мартин Кръстев

Младият поет Мартин Кръстев и неговото внимателно вглеждане в света

Мартин Кръстев (2000) е от Хисаря, но споделя, че домът му е някъде между Асеновград и Лисабон. Живее в София, където се занимава с трудова психология. В свободното му време можете да го видите да помага като доброволец, да чете книги или да търси нов любим десерт. Лауреат е на четиридесетото издание на Национален младежки конкурс за поезия "Веселин..

публикувано на 14.01.25 в 12:42
Д-р Сава Драгунчев, Ана-Мария Петрова, Теодора Церовска и Божидар Влайков (отляво на дясно)

Романът "Римлянката" на българска сцена

"Целият свят е сцена и ние всички сме актьори." Може би банален израз, когато се опитваме да говорим за театър, живот и изкуство, но както знаем, в клишетата е истината. Особено при разговор с д-р Сава Драгунчев, който освен актьорското си образование в НАТФИЗ "Кръсто Сарафов" е специализирал и актьорско майсторство в Кралския Шекспиров театър,..

публикувано на 14.01.25 в 08:25