През лятото, когато хората често посещават обществени басейни, се случва да научаваме от медиите за наши съграждани, които не са били допуснати там само заради цвета на кожата си и без други основания. Подобен случай имаше наскоро във водния комплекс край с. Къпиново, където група роми не можаха да си купят билети и да влязат само защото са роми.
Такива случаи представляват нарушаване не просто на Закона за защита от дискриминация, но и на българската конституция, както и на базисни постановки в законодателството на ЕС. А заради конкретния инцидент в Къпиново КЗД се е самосезирала в началото на тази седмица, разказва в "Нашият ден" нейният заместник-председател доц. д-р Баки Хюсеинов.
"За съжаление, много от хората, когато усетят отношение на дискриминация, просто се обиждат и си отиват, защото им се струва твърде трудно и болезнено да останат в ситуацията и да ѝ потърсят решение, а и заради заучената безпомощност, която често става част от нас и определя поведението ни, когато сме членове на малцинствена общност. Не е лесно да си потърсиш правата, искам да кажа.
И все пак някои го правят – вдигат шум, викат медии, пишат жалби да КЗД, оплакват се в социалните медии. Реакцията е много важна, и то не само заради личното удовлетворение от възмездието и солената глоба, която ще плати собственикът на басейна, а и заради това, че такива случаи ни учат – нас като общество, как не бива да се постъпва."
А до КЗД може да се напише не само жалба, но и сигнал за дискриминация – тоест, не е нужно да си потърпевш, може да си свидетел.
Ето какво още каза г-н Хюсеинов за пътя на жалбите и сигналите до комисията във връзка с неравно третиране при ползване на обществени басейни.
Владимир Митев е репортер в Румънска редакция на радио "България". Говори свободно румънски език. Отделно от това е завършил "Иранистика" в СУ "Св. Климент Охридски" и създател също на блога "Персийският мост на приятелството". Участник в много и различни международни проекти. Блогът "Персийският мост на приятелството" набра доста популярност по..
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg