На 3 август се чества Световният ден на динята. Любопитното е, че има над 1200 разновидности на този сочен плод в над 96 държави по света.
Диня – в зависимост от района в България, наричана още карпуз или любеница, е наименованието на вид тиквови растения, както и на техните плодове.
Според възприетата класификация на земеделските култури динята е плодов зеленчук. Смята се, че произлиза от Южна Африка, където видът има най-голямо генетично разнообразие.
Повече за полезните свойства на този плодов зеленчук разказва в “Нашият ден“ диетологът д-р Силвия Паскалева.
“Тя е от семейство Тиквови, така както са тиквичките, краставиците и това донякъде обуславя и съдържанието, което има.
Динята е изключително полезна, въпреки че често пъти я линчуваме заради високото съдържание на захари, което има, както и високия гликемичен индекс. Но тя пък е много богата на вода, близо 92% от съдържанието. Затова е много полезна в горещините.
Изключително полезна е за бъбреците, сърдечно-съдовата система и очите. Препоръчваме я на спортистите през лятото като сок или плод преди тренировка. Това помага за по-добрата дейност на мускулите, но и намалява риска на отделянето на по-големи количества млечна киселина.
Хубаво е да се консумира през сезона. Динята е много богата на витамин С и А. Но най-високото съдържание на тези витамини е именно през слънчевите летни месеци.
Динята е доста богата и на фибри, затова много благоприятства храносмилането, но ако има дразнене на стомаха, препоръчвам на пациентите да консумират по-малки количества.
Също така не трябва да се прекалява с количествата поради високите нива на захари, които съдържа. Повече от един резен не е препоръчително."
Какво да пием в жегите
"Диетолозите не препоръчваме високоалкохолните напитки през лятото не само защото съдържат много от т.нар. "празни калории" и рискът от покачване на килограмите нараства, но и от тяхната консумация организмът се дехидратира.
Лятото можем да си позволяваме нискоалкохолни напитки. Коктейлите са един прекрасен избор, защото често пъти са комбинация от различни плодове, но съдържат и доста захар, затова не бих препоръчала повече от един.
Чаша вино, особено бяло, не е никакъв проблем, можем да си позволим и две. Бирата е полезна лятото, но е важно да фиксираме количеството. В никакъв случай да не надвишава над 330 мл.
А всъщност през лятото е изключително важно да се приема голямо количество течности – 70-80% нека бъде за сметка на водата.
В летните месеци съветвам пациентите си да приемат до 40 мл вода на килограм тегло."
Чуйте д-р Силвия Паскалева в звуковия файл.
В "Голямата къща на смешните хора" на редакция "Хумор и сатира" най-кратка и ясна е рубриката "Кратко и ясно". Този път в нея насочваме вниманието си към далечна Япония – древна страна, населена с японци, които умеят кратко и ясно да назоват неща, процеси и явления, които ние няма и да се сетим да назовем. Японците например имат термина..
От 3 до 5 декември в кино "Люмиер" ще се проведе 19-ото издание на фестивала за приключенско кино, туризъм и активен начин на живот "Дни на предизвикателствата" . Елиза Стоева запознава слушателите на "Нашият ден" с акцентите в програмата. "За три дни ще се опитаме да обхванем огромен спектър от предизвикателства. Очакват ни над 10..
Фондация BCause отбелязва международната инициатива #GivingTuesday или Щедрият вторник на 3 декември за 20-и пореден път. Тази световна инициатива, възникнала в САЩ през 2012 г. като контрапункт на манията по безконтролното пазаруване след Черния петък, цели да обедини бизнеса, благотворителните организации и местните общности в подкрепа на..
Ефирът на предаването "Нашият ден" от днес е и платформа за изява на хора, чиито идеи и бизнес модели са насочени към устойчиво бъдеще и разрешаването на екологични проблеми. В новата поредица "Зелените новатори на България" слушателите ще се запознаят с вдъхновяващи личности и техните усилия за справяне с климатичните предизвикателства...
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg