Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

134 години от първия влак “Ориент експрес“ до Истанбул

“Убийство в Ориент експрес“ – какво вдъхновява Агата Кристи

Снимка: Уикипедия

На 12 август преди 134 г. тръгва първият влак “Ориент експрес“ до Истанбул. Композицията се е превърнала в символ на луксозно и комфортно пътуване и е вдъхновила немалко творци. Една от повлияните авторки е голямата Агата Кристи с книгата си “Убийство в Ориент експрес“.

Стартът на това голямо пътуване започва 4 години по-рано от Париж, впоследствие са включени маршрути и от Виена. Минава и през София, Букурещ. А на 14 декември 2009 г. за съжаление “Ориент експрес“ престава да работи и маршрутът изчезва от европейските железопътни разписания.

Съобщава се, че това се случва, защото той се превръща в жертва на високоскоростните влакове и ниско тарифните авиокомпании.

Първият „Ориент Експрес“ през 1883 г.

Темата коментира в “Нашият ден“ Зорница Аспарухова, драматург, кинокритик и водещ на предаването “Киното и градът“ по Радио София.

“Винаги когато имам възможност да говора за Агата Кристи и “Убийство в Ориент експрес“, е удоволствие.

Агата Кристи се вдъхновява от едно свое пътуване в “Ориент експрес“, когато пише книгата. И това е едно от пътуванията, които минават през София.

Тя пристига в Истанбул и всъщност там започва да пише “Убийство в Ориент експрес“. Вторият ѝ съпруг е археолог и пътува за разкопки в Истанбул. Благодарение на него тя посещава много места. Немалко от сюжетите на книгите ѝ, които се развиват на екзотични места, са вдъхновени от тези пътувания.

Стаята в хотела в Истанбул още се пази във вида, в който е била, и е известна туристическа атракция.

Кристи довършва романа, когато се прибира в Англия.

Чуйте Зорница Аспарухова в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, Издателство “Ера“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Янев (вляво) и Емил Янев

Докосване до пеперудите на Рос

В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..

публикувано на 12.04.25 в 13:15

Лекциите на Иван Шишманов от 20-те години във Фрайбург са призив за мир

Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година.  Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..

публикувано на 12.04.25 в 12:12

Творчеството като неуморно бачкане през очите на колектив от артисти

"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..

публикувано на 12.04.25 в 11:59

Роман за победените герои и раните на историята

Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..

публикувано на 12.04.25 в 11:49

Изкуство на/за границата

На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..

публикувано на 11.04.25 в 17:47