Казват, че Куба е магия, омая, ритъм, сърце, поезия, усмивка, приятелство, нега… Мнозина са ходили до Острова на свободата. Но само да минеш набързо през Старата и Новата Хавана, да топнеш крак в тюркоазените води на Варадеро и да оплакнеш поглед в колониалната пъстрота на град Тринидад е като да пиеш дайкири в любимия бар на Хемингуей – Ла Флоридита, без да докосваш с устни чашата. В Куба трябва да си живял, за да разказваш за местната душевност с такъв аргументиран възторг като бизнес дамата Катя Ковачева, чието детство е минало там.
От баща си проф. Стоян Цоков тя е научила най-важния житейски урок – да бъде свободен дух, да е убедена, че няма непостижими неща и да умее да превръща в реалност и немислимото. А фактът, че благодарение на него е прекарала цялото си детство и юношество в Куба, добавя още безценни щрихи към казаното от нея за островната държава. Затова възторгът ѝ се лее като водопад, в който проблясват камъчетата на реализма за трудния живот на кубинците. От думите на Катя Ковачева се разбира, че те са несъкрушим народ, съхранил своето достойнство, одухотвореност и мъдрост в съчетание с лежерна нега и слънчева усмивка. За много хора Куба е екзотика, карибски чар и жизнерадостна фиеста. За бизнес дамата, гостенката в „Покана за пътуване“, Островът на свободата е втора родина и училище по отношение към живота, което тя пази в сърцето си.
Това е Куба – един рубин, пет ивици небе и една звезда – се казва в един стих, посветен на Острова на свободата. А Катя Ковачева добавя – Куба е несравнима по дух!
Снимки: личен архив на Катя Ковачева и Посолство на Куба в България
Третият епизод от поредицата акцентира на различните категории, през които антропологията разглежда света. На вярванията на дадени култури, сформирани и обуславяни от тяхното битие. Както религиозни, така и онези, свързани с някои митологизирани образи, всяващи страх и служещи като възпитателна мярка до ден днешен. Анатомия на страха: Епизод 1 –..
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния археологически институт с музей на Българската академия на науките. Представени са над 500 експоната от 32 обекта, различни като вид и хронология – от праисторията до Късното средновековие. Находките..
Ден на Европейската лаборатория по молекулярна биология (EMBL) в България ще се проведе на 27 февруари от 10 часа в аулата на СУ "Св. Климент Охридски". Доц. Стойно Стойнов от Института по молекулярна биология на БАН е един от двамата делегати за България в Лабораторията. "В Института по молекулярна биология имаме доста лаборатории, които..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите". Наречен е на името на Мевляна Руми – световноизвестният суфитски мистик, поет и философ, живял в Анадола преди близо осем века. Като прозвището Мевляна – водач, учител, той получава заради учението..
На 14 и 15 февруари в Софийския университет се проведе академична конференция под надслов "Творчество и иновации – измерения на бъдещето", организирана Националния университетски център за творчество и иновации. Мащабното събитие беше приветствано от представители на изпълнителната власт и академичното ръководство. Изключително богатата програма,..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg