Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Bohemiae Rosa – чешко съвременно изкуство в "Квадрат 500"

| обновено на 27.08.21 в 16:10
10
Снимка: Petr Bajger

В "Квадрат 500" на Националната галерия се откри мащабна изложба на чешко съвременно изкуство под заглавие "Bohemiae Rosa". 33 автори, които творят в страната (макар между тях да има и българи и поляци), се представят пред българска публика със зрелищни творби, които черпят вдъхновение и енергия от екстатичната барокова сетивност.

"Представените теми, форми и символи – пише кураторският екип – оформят мощен поток от сцени, наподобяващи сънища, фантастични светове и паралелни реалности, често предизвикани от импулсите на ежедневието. Поставяйки под въпрос реалността, авторите споделят с публиката своите нови усещания и видения за действителност."

Изложбата работи като едно цяло, в което различните образи, жанрове и техники интерпретират почти театрално въпросите за идентичността и трансформацията, които занимават еднакво силно бароковото и съвременното изкуство.

Eкспозицията може да бъде разгледана до 17 октомври. 

В репортажа от откриването можете да чуете интервю с кураторите Томаш Коудела и Яна Братанова и живописеца Любен Петров – участник в изложбата, идеен двигател на начинанието и по съвместителство преводач. Преди това – част от речта на директорката на Националната галерия Яра Бубнова за откриването на изложбата "Bohemiae Rosa".

Чуйте репортаж от откриването на изложбата "Bohemiae Rosa"

Снимки – Петър Баджер/Petr Bajger

Адела Янска, Виктор Фрешо, Владимир Хавлик, Габриела Пеняс, Давид Можни, Дан Трантина, Даниел Балабан, Збинек Седлецки, Ивана Щенцлова, Иво Сумец, Иржи Давид, Иржи Петърбок, Иржи Сурувка, Катержина Оливова, Либор Новотни, Любе Петров, Марек Схованек, Мартин Коцоурек, Милан Цислар, Михал Калхоус, Павел Форман, Паулина Скавова, Петър Лисачек, Петър Мотичка, Пьотър Амброзяк, Стефан Милков, Томаш Коудела, Франтишек Коволовски, Хелена Секвенс & Адам Станко, Якуб Шпанхел, Ян Къртичка, Ян Мелена
Куратор: Томаш Коудела
Кураторско съучастие: Яна Братанова, Тереза Чапандова, Ян Мелена
17 август – 17 октомври 2021

Мащабната изложба от съвременно изкуство от Чехия, подготвена за Националната галерия и българската публика носи името на карта на чешките земи от времето на барока, очертаваща ясно различим силует на роза. Експозицията също набелязва тематична карта, чието съдържание е подчинено преди всичко на въображението и екстатичната барокова сетивност в произведенията на тридесет и трима утвърдени съвременни художници, творящи в Чехия. Представените теми, форми и символи оформят мощен поток от сцени, наподобяващи сънища, фантастични светове и паралелни реалности, често предизвикани от импулсите на ежедневието. Поставяйки под въпрос реалността, авторите споделят с публиката своите нови усещания и видения за действителност.

“Най-добрият начин да сме верни на определено наследство е да му изневерим, т.е. да не го приемаме дословно, като цялост, а по-скоро да се опитваме да го уличим, да се домогнем до догматичния му момент“ – цитатът на френския философ Жак Дерида е възприет от екипа на BOHEMIAE ROSA като близко разбиране и усещане, докато тя прекрачва предварително зададените й картографски параметри, далеч отвъд територията на Бохемия. Размива очертанията на розата, оказва се извън сянката на вековете, за да представи барокови тенденции, които са валидни за съвременната култура.
Яна Братанова, куратор на изложбата
Национална галерия



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Ралука Над

Румънската писателка Ралука Над за антропологията и писането

"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..

публикувано на 10.01.25 в 16:10
проф. Иван Газдов

Добрата вибрация

На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба.  Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..

публикувано на 10.01.25 в 14:57

Предпремиерна среща с младата румънска поезия в антология

Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..

публикувано на 10.01.25 в 12:45
Димитър Димитров и учителят Димитър Драгнев

Българин триумфира на Цицероновия конкурс: Как латинският го отведе в Оксфорд

Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..

публикувано на 10.01.25 в 09:52

Как Пловдив утвърди мястото си сред културните дестинации в Европа?

2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..

обновено на 10.01.25 в 09:50