Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Истории от „Розовата къща“

Има ли изход за хората в безизходица

Снимка: „Розовата къща“

"Розовата къща" е мястото в София, където хората в нужда могат да получат подкрепа, да бъдат насочени за лечение, да се нахранят и да се огледат в добрите очи около тях. "Розовата къща" е единственото безплатно място в България, което помага на хората със зависимости да оцелеят. Тя остава и е единственият покрив за социална подкрепа на хора със зависимости, за хора без дом и за хора в нужда. "Розовата къща" е нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол, които не са взели решение за лечение.

Работата на "Розовата къща" е предимно с хора с много нисък социален статус, които живеят на улицата или в изключително лоши битови условия. В момента в „Розовата къща“ официално са регистрирани над 200 души, като всеки ден в нея се хранят поне 40. Освен храна, получават и дрехи, пералня, хигиенни материали, дезинфекционни средства, с помощта на Каритас България, поема и кръвни изследвания, а когато някой е заразен с хепатити или ХИВ, съдейства да се включи в терапия.

Юлия Георгиева, специалист с богат опит в теорията и практическото прилагане на принципите за намаляване на здравните щети от употребата на наркотици, разказва повече в "Нашият ден". Преди дни тя призова хората да помогнат, да се ангажират и да дадат шанс и по-добро бъдеще на онези, които имат нужда точно в този момент от помощ. 

"Вече повече от 2 години работим в "Розовата къща" и предлагаме услуги на хора със зависимости – те могат да се нахранят, да се почистят, да се облекат и т.н. В един момент стана ясно, че това е крайно недостатъчно. Независимо че зависимостта е едно безкрайно тежко заболяване, има хора, които имат определен потенциал и те имат нужда от допълнително развитие, т.е. ние достигнахме капацитета на помощта, която можем да окажем.

Показателно е за начина, по който хората всъщност припознават този безкрайно тежък проблем и това, че държавата (като институции) не полага достатъчно грижи за него. Но хората са готови и искат да помогнат на хората със зависимости. Затова е крайно време институциите (в това число и партиите) да се оправдават с това, че подобна помощ няма да бъде добре приета. 

За съжаление "Розовата къща" може да се разглежда само като палиативна грижа, просто защото ние сме една организация с трима човека. Ние не можем да покрием всички нужди на тия хора без допълнителна стратегия и подкрепа на държавно ниво. Ние се справяме вече две години благодарение основно на дарения и основно на собствените си мускули."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – „Розовата къща“


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26