Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да слушаш Бочели между капките

Театро дел силенцио в родния град на тенора отваря врати само два пъти годишно

7
Снимка: Магдалена Гигова

Какво е да слушаш на живо Андреа Бочели в родния му град Лаятико, ако не приключение? При това подправено с малко дъжд, глътка от виното на тенора и дъхоспиращ тоскански пейзаж. С радост ще ви разкажа от първо лице. Но първо малко история. Общинската управа преди двайсетина години прегръща идеята на певеца да създаде огромен амфитеатър за 10 хиляди души. Там най-известният местен жител поема два ангажимента – да е почетен председател на театъра и да гастролира всяка година в него в две вечери през лятото. В останалото време на поляната, заобиколена от кипариси цари тишина. От там и името Театро дел силенцио. Е, Андреа финансира и част от проекта, а на сцената с него пеят само близки на сърцето му хора. Така се ражда „Бочели и приятели“, като всяка година темата, обединяваща изпълненията е различна. Както и участващите музиканти.

Началото е през 2006 г., когато на сцената певецът е заедно с Италианския филхармоничен оркестър под диригентството на Марчело Рота. Второто издание, през 2007 г., става знаменателно с отменената репетиция, заради много силните ветрове предишния ден, и с гостуването на 14-кратния носител на Grammy Дейвид Фостър. Саксофонистът Kenny G е в своя абсолютен апогей, а в края на представлението Сара Брайтмън и Андреа Бочели буквално разплакват от възторг публиката с Time to Say Goodbye. Две години по-късно гост тук е Пласидо Доминго, който изпълнява в дует с домакина Nessum Dorma от „Тоска“ на Пучини! В следващите години заедно с Бочели на сцената излизат Катрин Дженкинс, Хосе Карерас, Дзукеро, а Джина Лолобриджида подарява бронзова скулптура на „душевадеца Андреа” на градчето в деня преди концерта на 2010 г.


Форматът на музикалните вечери в Лаятико също е според изпитаната традиция: половината от програмата да е с откъси от опери, а останалата част - от популярни песни. И тази година замисълът бе такъв, обаче времето преобърна програмата в полза на публиката.

Ковидът малко е прекроил продажбата на билети, която е само онлайн, но на уречената дата от Сиена, Пиза, Сан Джиминиано и Флоренция тръгват хиляди автомобили. Макар шосетата в тази част на Тоскана да са двулентови, предвкусвайки пиршеството за душата никой не нервничи в километричните задръствания. Организацията също спомага за доброто настроение. Доброволци и полицаи насочват онези, които нямат разпечатани билети към усмихнати момичета, които чевръсто намират точния плик със заветния документ. Други ориентират автомобилите към двата огромни паркинга. Трети мерят температурата на влизащата публика. Атмосферата в театъра е приятелска и отпускаща. Между редовете има достатъчно място за санитарната дистанция. Десетки химически тоалетни откликват на съответната нужда, а приветливи капанчета продават от виното, произведено от брата на Бочели, местен сладолед, спечелил световното за десерти през 2009 година и изстудена диня.


Сцената е декорирана с фигури на герои от опери и златно дърво, което според въображението на архитекта Алберто Барталини може да бъде и фонтан на младостта. Защото темата на петнайсетия пореден концерт е „Мистерията на красотата“.

Мястото за театъра е избрано неслучайно на хълм, за да се разгърне златистия пейзаж на полята на Тоскана. Архитектите създават и изкуствено езеро, което придобива приказен вид от магията на музиката. Както чувате, целунат е всеки детайл, но дори Бочели не може да заповядва на времето. Тъкмо музикантите под палката на Стивън Меркурио довършиха увертюрата и започна да ръми. Логично бе да предпазят инструментите си и напуснаха тичешком. С надеждата дъждът да се смили, Андреа покани на сцената жена си Вероника, която се представи като неговия най-добър приятел. А запознати биха добавили и талантлив мениджър, превърнал марката „Бочели“ в милионна империя. Дългоногата дама разказа за добрите дела на фондацията им, а в първите редове на публиката ревностно ръкопляскаха щедрите и състоятелни хора, платили по 1500 евро за честта към концерта да получат и задушевна вечеря с маестрото. Приходите отиват за вода, храна и образование за децата на Африка. Ръмежът се оттегли, за да отстъпи място на сцената на самия Бочели и хващащия за сърцето баритон Джанфранко Монтресор.

Гонитбата с дъжда завърши в полза на природната стихия, но тенорът предпочете да отдаде дължимото уважение на публиката, стекла се от цял свят. Арията „Ла донна е мобиле“ се преплете с песни на „Рики е повери“ и „Бийтълс“. Емоционалната кулминация настъпи когато певецът покани на сцената 9-годишната си дъщеричка Вирджиния и заедно изпяха песента на Ленард Коен „Алилуя“.


Моето лично откритие бе изключително атрактивната Аяна Уитър Джонсън, която свири виртуозно на чело, а гласът ѝ звучи като наситено продължение на инструмента. Сопраните Франческа Майончи и Клара Барбиер Серано откликнаха на импровизацията да пеят без съпровод на оркестър. А за финал Несум Дорма на Андреа Бочели изтърси капките дъжд от кипарисите със стихийната си мощ. Оказа се, че нещастието да те вали дъжд в една от двете нощи от годината, когато прочутият тенор пее в родното си място е не зла прокоба, а късмет. Защото чухме много повече Бочели в съставената между капките чисто нова програма.

Снимки и видео: Магдалена Гигова




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Плетените играчки се търсят от млади и стари

Наталия Стефанова от години се занимава с ръчното плетене на играчки. Тя самата от малка се научила, защото и майка и баба и са плели шапки, ленти за коса и други изделия. "През годините много пъти започвах с различни ръкоделия, бродиране, рисуване, отказвах се, но още като завърших училище, не ми достигаха парите се при сетих за своя талант, а именно..

публикувано на 26.12.24 в 16:32

Веселина Филипова с разходка за двама из Средиземноморието

Журналистката и пътешественичка Веселина Филипова е събрала в книгата си "Ваканция за двама по Средиземноморието" 60 пътеписа и повече от 200 снимки, включително и от място, където в днешно време никой не би отишъл доброволно - Либия. Веселина обикаля из любимите си държави, дипли истории и описва срещите си с хора. Тези от Сицилия ги е запомнила..

публикувано на 26.12.24 в 15:35
Проф. Боряна Делийска

"За здравето" – 2024 година

Аналитично, критично и с чувство за хумор подходихме към свършеното от екипа през отминаващата година. В това усилие ни помогна проф. Боряна Делийска, която бе в центъра на дискусията с любимата ѝ професионална тема – нефрология и здравето на бъбреците. Започнахме с дискусионния въпрос – колко течности трябва да поема здравият организъм в денонощие?..

публикувано на 26.12.24 в 12:45
Храм „Рождество Христово“ и Софийската синагога

Рождество и Ханука

Днес християните от цел свят отбелязват Рождество Христово, а довечера евреите   посрещат своя празник на Светлината – Ханука. И българи и евреи ще се съберат в своите храмове, ще запалят своите свещи, за да осветят те не само сградите отвътре, но и душите на вярващите... Какъв е за всяка общност празника и как различните софийски храмове събират..

публикувано на 25.12.24 в 09:45

При Дядо Коледа… през август

По Коледа всички погледи са вперени в Лапландия – мястото, където Дядо Коледа живее цяла година. Спазвайки веруюто да ви разказваме и за най-известните места от необичайна гледни точки,   ще ви представим родината на щедрия старец през  противоположния сезон - лятото. Биляна Траянова от предаването "Без багаж" е посетила селището на Дядо Коледа в..

публикувано на 24.12.24 в 18:10