В Казанлък започват празниците в “Долината на тракийските царе“. На 3 септември на откритата сцена до Тракийската гробница ще има специално откриване. Ще бъде връчена награда на името на проф. Александър Фол.
Темата коментира в “Нашият ден“ Момчил Маринов, директор на историческия музей “Искра“.
“Празниците в Долината на тракийските царе са вече с 16-годишна история в Казанлък. Акцентът им е наследството на тази впечатляваща тракийска култура, което в пределите на нашето отечество е най-добре представено именно в Розовата долина.
Това наследство следва да се представя по атрактивен и лесноразбираем начин.
Същинската част на празниците започва днес с вълнуващ ритуал в 20.30 часа в един емблематичен обект в Казанлък парк “Тюблето“, където се намира и Казанлъшката тракийска гробница. Тогава ще бъде връчена и наградата на името на проф. Фол. Тя се дава на учени и изследователи с голям принос в изследването на тракийското наследство, но и в неговото популяризиране.
Следват два-три дни на изключително наситена и разнообразна програма. Кулминацията ще бъде в хубавия ден на Съединението – 6 септември, понеделник. В 20.00 часа вечерта на сцената на язовир "Копринка" празниците завършват с танцовата драма “Нестинарка“ на Държавна опера Стара Загора.
Дните съдържат и принос към изследователите на Тракийската култура. Днес в 17.30 в Исторически музей “Искра“ ще бъде открита представителна изложба, посветена на царския свят Цинобър в тракийската и римската култура.
На 4 эсептември в 11.00 часа ще бъдат представени най-новите изследвания в Музея. Всички тези събития могат да се видят на страницата на Община Казанлък.
Чуйте Момчил Маринов в звуковия файл.
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..
Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..
Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..
На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти". Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината е..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg