Държавният културен институт „Културен център „Двореца“ в Балчик е домакин и иницииран партньор на двуседмичен международен форум, в изпълнение на два съвместни международни проекта по програмата „Еразъм плюс“ на Европейския съюз.
Участниците са възпитаници на Средното художествено училище по изкуства, стъкларство и дизайн под егидата на ЮНЕСКО от чешкия град Валашке Мезиржичи.
На форума гостуват лектори от Националния археологически институт с музей при БАН, от Националния исторически музей и Регионалния исторически музей - Добрич.
Младите чешки дизайнери работят сред уникалната архитектурно-паркова обстановка на Двореца. Задачите им са свързани с представяне на индивидуални и групови проекти. Единият от тях се нарича „От античността към модерното изкуство“, а темата на петдневната му програма бе „Съвременни форми за представяне и популяризиране на културното наследство. Предимства и недостатъци за опазване на културното наследство в Балчик и Държавен културен институт „Културен център „Двореца“.
В различните секции са включени лекции, доклади и практически обучения, свързани с дейности в областта на движимото културно наследство, музеите и визуалните изкуства, реставрацията на стенописи, техники и етапи на възстановяване на стени в параклиса „Успение Богородично“ в Двореца, възможности за защита на културното наследство чрез европейски проекти, археологията като изкуство и други дискусии.
Програмата допълват различни презентации, практически демонстрации, разглеждане на експозиционни зали, обучения в работилници и творчески ателиета.
Автори и ръководители на двата проекта К1 и К2 по програмата „Еразъм плюс“ са Красимира Колчева и Катерина Хофманова от Средното художествено училище по изкуства, стъкларство и дизайн в гр. Валашке Мезиржичи, Чехия.
На 11 септември в Двореца в Балчик предстои и българската премиера на Йозеф Дивин – утвърден дизайнер на чешко стъкло, който гостува на международния форум. Книгата му „Йозеф Дивин“ е номинирана за книга на годината в раздел „Изкуство“ в Чехия.
Чуйте разговорите на Димитрина Кюркчиева в „Артефир“ с Жени Михайлова, директор на Държавния културен институт „Културен център „Двореца“ в Балчик, с Красимира Колчева и Катерина Хофманова – автори и ръководители на двата проекта К1 и К2 по програмата „Еразъм плюс“, с Виктория Доле Жалкове – талантлива възпитаничка на художественото училище по изкуства и чешко стъкло, с чешкия дизайнер и преподавател Йозеф Дивин, с Татяна Гичева от търговско-промишлената палата в Добрич, поканена за участие в международния форум, както и с археолозите Виолина Кирякова, Анастасия Чолакова и Филип Петрунов от БАН и НИМ – лектори по проекта за обмен на култури със Средното художествено училище по изкуства, стъкларство и дизайн под егидата на ЮНЕСКО от чешкия град Валашке Мезиржичи.
Специалното издание на „Артефир“ се излъчи от зала „Арка“ на Двореца в Балчик.
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg