Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изневярата – нараняваш другия, но избираш себе си

Снимка: Pixabay

Избирам теб. Ти си Аз, а Аз съм Ти. Ще си приличаме в щастието и ще страдаме по своему извън него. Ще съм ти верен и винаги, винаги ще поставям теб преди мен, каза си човекът в огледалото и се усмихна.


Навярно звучи егоистично, но когато осъзнато избереш себе си, ще си способен да избереш и другия. В противен случай отсъства вярата, а тя води и до изневяра.

Все още не се е намерил човекът, който да обясни какво точно е и какво със сигурност не е изневярата. По неин адрес се говори за наличието на сексуална незадоволеност, за едно вечно желание да бъде изпитана неописуема страст, да бъде погалено егото, на което все трябва да му се приписва уникалност. Говори се и за съживителната сила, която дава на връзката. Тя може да е нейната малка смърт, но и причината участниците в нея, най-вече този, на когото са изневерили, да получат шанс за развитие.

Изневярата е симптом, че нещо не му достига на човек и най-често се появява като следствие на някакъв дефицит – на свобода, на самочувствие, на чувства. Тя е физически акт, но и психологически механизъм, тя е атака срещу взаимоотношенията, но и акт срещу самия себе си. Пази се в тайна и е преживяване, което има своята морална и емоционална стойност във вътрешния свят на съвременния човек. Изневярата е всичко, с което може да бъде асоциирана.

Ясно е, че се появяваме сами на този свят и си отиваме сами от него. През цялото време обаче копнеем да бъдем в нечия компания. Оглеждаме се в другия и очакваме там да видим най-доброто ни Аз. В замяна е нужно само едно – да намерим баланса, при който хем сме с някого, хем изживяваме собствените си желания и потребности.


Когато изневеряваш на другия, ти всъщност изневеряваш на себе си. Да си бъдеш верен обаче не означава да се оправдаваш със собствените си нужди, а да разбираш и приемеш изборите в живота си. Изборът от своя страна най-често води до раздяла – избереш ли да бъдеш с един човек, ти се отказваш от всички други.

Изневярата може да бъде разглеждана в колективен и в личен план. Тя има отражение в обществото, в което живеем в дадения момент, има и стойност в индивидуалния човешки живот. И в двата случая въпросът „Защо?“ си търси отговора, доверието се губи, прошката е и търсена, и невинаги дадена, разкаянието е желано, а вината – голяма, но не гарантирана. Триъгълникът е задължителен, чувството за принадлежност е събудено, а усещането, че с теб се случва нещо специално напълно обзема душата ти.


И все пак къде е същинската трагедия в изневярата – в това, че губиш доверието на любимия или че губиш вярата в себе си, в мечтите си, в собствения си избор?

За изневярата като изпитание за чувствата и като сложна драма, за която няма само един виновен или наранен, разказва психологът и психотерапевт Яна Монева.

За оправданията в изневярата и за изневярата като дефицит, който дава своя принос в отхапването от забранения плод, разказва Любен Дилов-син, издател на списание L’Europeo. Последният 74 брой на изданието е посветено именно на изневярата.


В звуковите файлове можете да чуете мнението им по темата, както и да научите какво се случва под завивките на властта.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57