Празниците на Стария град в Пловдив честват своя 10-годишен юбилей. Започват днес и ще продължат до 19-и септември.
Тази година те са под мотото “Код памет“, защото тяхното опазване трябва да е закодирано в паметта ни.
Идеята за празниците е свързана с популяризирането на духовното-историческо наследство на територията на “Старинен Пловдив“. Това са къщите, музеите, обичаите и традициите.
С помощта на артисти, музиканти, художници и научни специалисти екипът на Общинския институт “Старинен Пловдив“ ежегодно кани своите граждани и гостите на Пловдив на запомняща се разходка в стария град.
Официалното откриване на форума е днес в 20.30 часа при Античния театър с концерта “Пловдив в моето сърце“.
Повече за историята на празниците разказва в “Нашият ден“ директорът на “Старинен Пловдив“ Елена Кантарева.
“Празниците имат не малка история през годините. Започват като едно много кратко еднодневно събитие. През годините са надграждани.
Свързани са преди всичко с усилието на Общинския институт “Старинен Пловдив“ да се популяризира Стария град, като място наситено освен с културно-историческо наследство, но и с много културен живот – с изкуства, с присъствието на много творци, творили през годините и продължават да идват да творят в Стария град.
Какво ще видят посетителите на 13 септември
През цялата седмица от 13-и до 19-и септември сме приготвили различни събития. Опитали сме се да ги направим разнообразни.
Започваме с откриване на една документална изложба, посветена на тепетата и на хълмовете в Пловдив. Следва откриващ концерт. В концерта ще се чества юбилея на известния изпълнител, пловдивчанинът Христо Кидиков. В него ще вземат участие много известни наши изпълнители.
След, което сме се опитали в различни локации и обекти на “Старинен Пловдив“ да има културни събития.
Какви са останалите събития в инициативата можете да чуете от звуковия файл.
В епизод 586 "Трамвай по желание" представя на своята публика прочутия в САЩ и по света български художник Рос Росин. Конкретен повод за вниманието към известния българин е новият документален филм на мексиканския режисьор Октавио Майя Роча "Butterflies on Everest" ("Пеперуди на Еверест"), който се фокусира върху последното артистично..
Книгата "Славянски свят. Фрайбургски лекции 1923/1924 г." с лекции на Иван Шишманов (1862-1928) излезе скоро на български език, след като в Германия се появи на немски през 2023 година. Съставители на тома са Елизабет Шоре и Румяна Конева. Те дешифрират и възпроизвеждат четените от Шишманов лекции на немски език във Фрайбургския университет..
"Кой бачка сега! Разкриване на невидимото: труд, несигурност и изкуство" е изложба, която разглежда неуморната отдаденост, постоянство и усилия, които определят както труда, така и творчеството. Продуцент е Рада Дечева, а куратор Алесандро Винчентели. В контекста на несигурни и алтернативни форми на работа бачкането въплъщава спектър от труд,..
Оценена високо както в Испания, така и извън нея, "Войници от Саламин" е книга за историческата памет , за победените герои, забравени в дълбините на историята, за прозрението, че Гражданската война, нещо толкова далечно за днешното поколение, колкото е битката при Саламин, не е минало, а едно от измеренията на настоящето, за отговорността към..
На 8 април в Националния исторически музей в София се откри изложбата "През призмата на границите – Епизод 2: Художествени пътувания между България, Гърция и Турция" с куратори Катя Ангелова, Марион Оберхофер и Ангелика Буртшер. Произведенията в нея изследват живота, историята и травмите около най-югоизточната граница на ЕС и често сами стоят на..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в..
Как да отразяваме човешки трагедии и смърт, коментира в рубриката "Въпреки мрежата" в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Жана Попова ,..
Реформата в МВР. Скандалът с ГДБОП. Има ли чадър над престъпни групировки и лица? Кой ги покровителства? Как да спрем безумната война по пътищата на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg