Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Приключи шестото издание на „Работилница за репортери 2021 - Поглед към доброто“



Работилница за репортери

Приключи шестото издание на инициативата „Работилница за репортери 2021 - Поглед към доброто“, организиран от регионалния новинарски портал „EspressoNews.bg., с медийното партньорство на БНР, в която над 100 ученици от цялата страна написаха текстове в три жанра (интервю, портрет и коментар) и бяха оценени от жури. Емили Караколева, ученичка в 22 СЕУ „Георги Раковски”, гр. София е победителката в конкурса. Трите текста, с които печели наградата са: „Криворазбраното огледало“, коментар; „Зографът Борис Донев и защо вярата е жива“, портрет и „Ефросина Ангелова: „Най-голямото постижение в професията ми са успехите на моите ученици!“, интервю. Емили Караколева и Десислава Василева, управляващ директор на „EspressoNews.bg“, разказват в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“ как е започнал конкурсът, какво е било най-трудно за участниците в него, както и защо е наречен "Работилница за репортери".

Десислава Василева: „В началото целта ни не беше да създаваме нова генерация от журналисти, но „EspressoNews“ отразяваше 7 общини на запад от София. Искаше ни се да включим хората от местата. Защото това са малки общини, но с много инициативи и в които се случват много интересни неща. Решихме да ангажираме младите хора, които имат талант да пишат, но и са съпричастни към проблемите, а и към хубавите събития в тези общини. Така съдържанието в нашия портал стана много по-емоционално и лично. От друга страна им дадохме възможност да разберат дали журналистиката е тяхното призвание.“

Емили Караколева разказа какво е било най-интересно за нея в конкурса

„За първи път писах в журналистически жанрове и това събуди интереса ми към журналистиката. Никога не съм мислила, че ще ми хареса толкова много. Най-интересно, но и най-трудно ми беше да отразя следизборното положение в страната, като направя журналистически коментар. Мисля си, че ние като избиратели прехвърляме изцяло вината върху политическите партии, което според мен е грешка, защото политиците и действията им отразяват това, за което сме гласували. Според мен, трябва да има много повече граждански контрол върху действията на политиците. Този контрол може да се случва, когато в политиката навлязат млади и образовани хора, които да не влизат с мисли за собствени блага. Младите хора са отблъснати от нашите политици, защото ги виждат като еднакви. А според мен, политиците трябва да се отличават най-много по идеята си как биха се справили с корупцията у нас. А медиите и журналистите са тези, които трябва да отразят истината, фактите и детайлите във всяко събитие, обаче в много случаи ставаме свидетели на фалшиви новини. Това е голям проблем, защото обърква младите хора. Ние сме залети от информация и за да различим фалшивата от истинската новина трябва да си изградим критично мислене, но ние нямам в училище часове, които да ни подготвят за това и всеки се оправя сам. Колкото до журналистите, те често са стъклото на огледалото и аз се радвам, че в момента има удоволствието да пиша без да съм цензурирана от когото и да било.“

Чуйте целия разговор в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръщение Христово, стенопис от 1290 г., съборната черква „Протата

Тайнството Кръщение

В неделята пред Богоявление литургийното евангелско четиво от св. ев. Марк ни разказва как св. Йоан Кръстител кръщава на брега на река Йордан и призовава всички към покаяние. Множество народ от различни места идва на неговата проповед и след като изповядва греховете си, той ги кръщава. Тогава при св. Йоан Кръстител да се кръсти идва и Господ Иисус..

публикувано на 05.01.25 в 09:35
Проф. Божидар Янев

Конструктивният поглед на проф. Божидар Янев

Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния факултет на Колумбийския университет и Доктор хонорис кауза на Университета по архитектура, строителство и геодезия в София. Автор е на книгата "Конструктивният поглед", която може да се намери в..

публикувано на 04.01.25 в 18:27

Как да бъдем малко по-щастливи

Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..

публикувано на 03.01.25 в 16:05

Празничният Ереван: Как арменците посрещат Рождество

Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..

обновено на 03.01.25 в 13:34

"БългариТЕ" – любов през границите и традициите

Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..

публикувано на 03.01.25 в 10:50