Международния ден на жестомимичните езици се отбелязва от 2018 г. с резолюция A/RES/72/161 на Общото събрание на ООН от 25 януари 2018 г. Създаден е с цел повишаване на информираността за жестомимичните езици и значението им за пълноценния живот на хората със слухови проблеми.
Темата коментира в “Нашият ден“ Милена Гъркова-Калинова, председателят на Национална Асоциация на преводачите на жестов език в България (НАПЖЕБ).
“Този ден е ден за подкрепа и защита на езиковата идентичност на хората с увреден слух, както и за всички, които използват жестовия език.
Жестовите езици по света са 200 на брой и се ползват от над 70 млн. глухи по света.
Тази година Международната седмица на глухите се отбелязва от 20-и до 26-и септември.
Мотото на тазгодишния ден на жестовите езици е – “ние говорим на жестов език за човешките права“.
Ние, жестовите преводачи, сме проводници на информацията, идваща от звучащия свят. Ние сме съмишленици и сътрудници на глухите хора в отстояване на човешките им права.
На 21-ви януари 2021 г. Законът за жестов език бе приет единодушно от Народното събрание. С това официално признаване се направи решителна стъпка към постигането на човешките права за глухите хора в България.
Специалистите у нас
В състава на нашата Асоциация до момента членуват над 70 жестови преводача от цялата страна.
Упражняването на професията жестов преводач в условията, които съществуват до момента, беше нестандартно и все още е, докато заработи Законът както трябва.
От една страна тази професия съществува, от друга жестовите преводачи на практика никога досега не са разчитали на тази професия, за да се издържат финансово. Всеки един жестов преводач упражнява друга основна професия.
Чуйте повече от Милена Гъркова-Калинова в звуковия файл.
За нерешените проблеми на пациентите с епилепсия у нас говори в Lege Artis д-р Филип Алексие в, невролог и специалист епилептолог. В началото на разговора д-р Алексиев разграничава единичните случаи на епилептичен пристъп – състояние, което невинаги преминава с гърч и припадък, и заболяването епилепсия , което е хронично...
Българският фармацевтичен съюз отбеляза 18 години от създаването си, като отново заяви пред журналисти и управляващи своята твърда позиция срещу поставянето на автомати за лекарства извън аптеките. Темата в Lege Artis коментира Димитър Маринов, председател на съсловната организация на фармацевтите в България. По думите на Маринов..
Бракът е вечна тема, а към нея православното християнство има изключително дълбок и прецизен поглед. В Международната седмица на брака в "Нашият ден" разговаряме с отец Добромир Димитров , преподавател в Богословския факултет на Великотърновския университет и предстоятел на българския храм "Св. Йоан Рилски" в Лондон. Бракът, по..
Днес (12 февруари) се състоя представянето на книгата "Безправието и дехуманизирането на ЛГБТИК+ хората в България" , създадена съвместно от доц. Деяна Марчева и доц. Евелина Стайкова от Нов български университет и от организацията "Действие". В "Нашият ден" книгата представя Деница Любенова от организацията. "През последните близо..
По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора. Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg