Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

“Бандата на 1500-те“: Доброволци, обединени от любовта към животните

Анита Георгиева: Мястото на кучетата не е нито в приюта, нито на улицата

Анита Георгиева и Розалин Шмих - от ляво надясно
Снимка: Личен архив

Организацията “Бандата на 1500-те“ обединява хора на различна възраст, с различни интереси и разбирания, но свързани с една кауза – любовта към животните.

Като доброволци те са убедени, че могат да променят не само живота на кучетата в приютите, но и нагласата на обществото ни спрямо животните.

Доброволци от Бандата, заедно с кучета от приюта, са организирали през годините и съвместни инициативи със сдружение “Аутизъм днес“, като част от популяризирането на използването на кучета при терапията на деца с аутизъм.

Тази година на Международния ден за защита на животните – 4 октомври, организацията ще представи фотографската изложба “Обич назаем“

Каква е образователната роля на организацията „Бандата на 1500-те“?

Автор:Анита Георгиева

Темата коментира в “Нашият ден“ Анита Георгиева, доброволец и фотограф.

“Доброволчеството е обществена култура, която трябва да бъде възпитавана. Трябва да се започва с най-малките. Тук идва ролята на “Бандата на 1500-те“. Това е голяма група доброволци, които работят основно в Приют Горни Богоров или в общинските приюти, които са към Софийска община. Те помагат за грижата за кучетата, които вече са в приюта.

Има нужда от такива приюти, а за да няма нужда от тях, обществото трябва да промени виждането си по отношение на кучешката популация. Там вече идва образователната роля на организации като нашата.

Основната дейност на “Бандата на 1500-те“ е образователна. Все повече се насочваме към най-малките. Знаем, че е доста трудно да се променят възгледите на хора, които вече имат изградени културни ценности и виждания за това каква трябва да бъде средата, в която живеем. Бездомните кучета са част от средата ни и голяма част от обществото ни за съжаление все още я възприема като нормално присъстваща.

Насочваме се към това да образоваме и обществото, и децата, че на кучетата трябва да се гледа по различен начин и че мястото им не е нито в приюта, нито по улицата.

Автор: Анита Георгиева

„Бандата на 1500-те“ работи по-скоро зад кадър по отношение на образователните дейности. Това е част от дейността на организацията, за която като цяло не се говори много и се опитваме да и дадем по-голяма видимост.

Тази дейност върви през годините с множество инициативи, голяма част, от които са абсолютно самостоятелни или са плод на дейността на някои от членовете на Бандата. Имаме вече такива в детски градини и училища.

Едни от най-широко отразяваните ни събития са “Осиновителските уикенди“, които организираме в различни части на София. На тях се опитваме да покажем на обществото какъв е проблемът и как обществото може да се включи в неговото решаване. Тези уикенди се радват на много голямо внимание от семейства с малки деца. В много случаи тези семейства после идват в приюта, имаме случаи на осиновяване на кучета. 

Чуйте Анита Георгиева в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ Розалин Шмих, доброволец в организацията. Тя е родена и израснала в Германия и от 10 г. живее в България.

Предстоящата изложба “Обич назаем“

“Винаги съм искала да направим изложба на Моста на влюбените. Тази година идеята дойде на преден план. С колегите от сдружението решихме да реализираме този проект.

По отношение на образователната ни мисия. В момента разчитаме предимно на частни училища, частни детски градини – те ни канат с голямо удоволствие да посетим техните часове. Надяваме се същото да се случва и в държавните училища и детски градините.

Там е по-трудно да се случат нещата, има учебни планове, програмата е много натоварена и често не остава време децата да обръщат внимание на различни предмети от подготвените.

Автор: Розалин Шмих

Бездомните животни в България

В Германия проблемът е малко по-различен. Там няма скитащи по улицата кучета. Когато едно куче се разхожда безстопанствено на секундата ще ес намери някой да звънне на полицията и кучето се отвежда в приют.

То ще се настани и после ще се търсят стопани за него.

В България и приютите за кучета са пълни, но и улиците също с безстопанствени кучета. Въртим се в кръг, от който е трудно да намерим изход.

Чуйте Розалин Шмих в зувковия файл.


Снимки: Анита Георгиева и Розалин Шмих

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новата пандемия", или как да се предпазим от измами в интернет?

В рубриката "Темата на деня" разгледахме една особена заплаха, която експертите наричат "новата пандемия". Но не става въпрос за нов вирус, а за разпространението на интернет измамите, които се увеличават с безпрецедентни темпове. За да се обсъди този тревожен феномен, представители от Комисията за защита на потребителите, Европейския потребителски..

обновено на 05.11.24 в 12:04

Перник беше домакин на Национална младежка конференция

Преди броени дни Перник стана център на Националната младежка конференция под надслов "Приобщаващи общества и ролята на младите хора" . Събитието привлече над 100 участници от цялата страна, включително представители на младежки организации, държавни институции, местни власти и експерти по младежка политика. Конференцията имаше за цел да обсъди..

обновено на 05.11.24 в 09:57

Сигурността или вечната игра на котка и мишка

С Йовко Ламбрев, IT експерт, разговаряме в рубриката "Въпреки мрежата" за същността на компютърните престъпления. Къде да пазим многото си пароли? Какво да знаем за фалшивите профили? Защо да не се предоверяваме за неща, които изглеждат хубави, евтини и лесни за достъп? Какво са "фишинг" имейлите? Как да пазаруваме онлайн така, че да не попаднем в..

публикувано на 05.11.24 в 09:00

Специален фокус на "Университетската седмица на книгата в УНСС" са книжните инфлуенсъри

В Шестото издание на "Университетската седмица на книгата в УНСС" участват 20 издателства, които са подготвили намаления и промоции специално за студентите в Университета за национално и световно стопанство (УНСС). Очакват се десет премиери на книги, с участието на техните автори. Съвременни книги за съвременни деца: Защо е важно съдържанието да е..

обновено на 04.11.24 в 14:07