Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Есенни Литературни маршрути до октомври в София

За Сирак Скитник и безсмислието на живота без храм

Сирак Скитник
Снимка: БНР, архив

Есенни литературни маршрути в София продължават. На 29 септември в 18:30 ч. зад Царския дворец тръгва обиколка, която ще ни разходи из живота и творчеството на Сирак Скитник. Автор и водещ на този Литературен маршрут е историкът и изкуствовед Пламен В. Петров.

В маршрута могат да се видят част от различните лица на Сирак Скитник – на поета, художник и критик. Да се научи повече за работата му в театъра или за времето като първия директор на Радио София, както се наричало днешното Българско национално радио.


Темата коментира Пламен Петров, историк и изкуствовед, който днес влиза в ролята на литературен гид.

“Срещата е точно на гърба на Двореца на ул. Московска с ул. Бенковска. Това е първата сграда на Българското национално радио, която днес има други функции.

Там на 4 март 1943 г. Сирак Скитник прекарва последния си работен ден, сърдечният удар ще го понесе в нощта на 5 март към безкрая.

Този литературен маршрут, посветен на Сирак Скитник, е доста сложен от гледна точка на това, че ще премине през страшно много локации.

Поради простата причина, че Сирак Скитник не е просто поет, не е просто първият директор на БНР, той е личност, побираща в себе си изключително много природи.

Като започнем с нещото, с което е най-известен – художник. Но той безспорно е и театрал, меценат в някаква степен и импресарио.

Тръгвайки от първата сграда на БНР, ще преминем през Градската градина, където ще си припомним делото на Сирак Скитник в Народния театър и Градското казино.

После ще преминем по уличките, за да стигнем до църквата “Св. Седмочисленици“ и да се върнем към момента на неговото погребение и опелото, което се е състояло там.

После ще отидем на ъгъла на улиците Граф Игнатиев и Преспа, съвсем непосредствено до“Св. Седмочисленици“, където е била известната Кръчма на петлите, в която се поражда идеята през 1942 г., вероятно не без помощта на алкохолното опиянение, да се създаде първото куклено представление в столицата, което и се случва през февруари 1924 г.

Чуйте как продължава литературният маршрут, посветен на Сирак Скитник, от Пламен Петров в звуковия файл.

Сники: БНР, архив

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваньо Стоилов

"Ноти от мелодията на живота" е новата книга на журналиста Ваньо Стоилов

Поредната трета книга на Ваньо Стоилов , озаглавена "Ноти от мелодията на живота" вече е на книжния пазар. "Книгата съдържа очерци и интервюта с хора, които съм взимал в годините между 1980 и 2024", разказа Ваньо Стоилов, който е кореспондент на в. "24 часа" за област Стара Загора и се занимава с журналистика вече 45 години. Десет са публикациите..

обновено на 31.07.25 в 18:08

Лъчезар Бояджиев показва коне без конници в "Квадрат 500"

До 28 септември в Националната галерия "Квадрат 500" може да бъде разгледана изложбата на Лъчезар Бояджиев "Във ваканция… Corpus Equorum". В нея съвременния артист показва огромната си колекция от изображения на конни паметници от стотици точки по света, от които авторът на шега е премахнал ездачите. Куратори на изложбата са Овюл Дормушоглу и Джоана..

публикувано на 31.07.25 в 17:15

Железните хора на фотографа Йеле Крингс

Йеле Крингс е фотограф, писател и режисьор, който е реализирал проекти по целия свят. Негови творби са награждавани и публикувани в National Geographic, The Economist и The Guardian. Тази вечер на сцена "Централни хали" ще бъде открита изложбата му "Железни хора", представяща войната в Украйна през реалния живот на железопътните работници и техните..

публикувано на 31.07.25 в 16:25

Първо морско издание на фестивала LUNAR

Международният фестивал на светлините LUNAR ще превърне в светлинни сцени между 1 и 4 август Царево, Лозенец, Ахтопол и Синеморец. Специално за лятното си издание "Море от светлини" фестивалът ще преобрази със светлинното изкуство не само градската среда, но и едни от най-завладяващите природни забележителности на брега на Южното ни Черноморие...

публикувано на 31.07.25 в 12:46

Цигулка в ритъма на Щраус: Таня Джарова и духът на Виена

Седмица преди едно от най-значимите културни събития за годината в България – турнето на  "Йохан Щраус Виртуозен Оркестра", в рубриката "Разговорът" срещаме публиката с концертмайстора на формацията – изключителната цигуларка Таня Джарова-Салюстио. Родом от България, живееща и творяща във Виена, Джарова не само е майка на четири деца, но и водеща..

обновено на 31.07.25 в 11:46