"Арт Базел" е едно от най-значимите изложения на изкуство в света.
В края на август заболяванията от Covid в Швейцария силно се увеличиха и американските власти сложиха страната в червения списък. Не е тайна, че голям брой галерии и колекционери от САЩ идват специално за базелското изложение, което тази година е първото от големите европейски панаири на съвременното изкуство. След броени дни щафетата ще бъде продължена с Фиак в Париж и Фриезе в Лондон.
Имаше и проблеми със санитарните паспорти, издадени на базата на различни ваксини, но постепенно всички пречки бяха преодолени и големият бал на изкуството започна с определен ентусиазъм, породен от дългото очакване.
Тази година, разбира се, беше "маскен бал". Санитарният паспорт и маските са вече с банално присъствие и добрата организация на събитието предотврати дългите опашки преди и по време на изложението.
Представените галерии бяха 272, за разлика от обичайните 290. 33 страни бяха поканени за участие и съпътстващите събития, като конференции, спектакли, сателитната изложба Волта и изложбите в самия град Базел, създадоха обичайното празнично усещане за радостна среща с изкуството.
С какво все пак се промени артпазарът през изминалите 18 месеца на пандемична криза? Големите опасения за скока на цените не се оправдаха, рязкото намаляване на броя на продажбите – също.
Промяната е преди всичко структурна: ролята на интернет и онлайн продажбите, които бяха започнали своето революционно преобразяване на съществуващия икономически модел, се засили многократно.
Както подчерта Марк Спиеглер, световният директор на панаирите Арт Базел, вече 33% от продажбите се осъществяват онлайн. Информатиката все пак не може да замени напълно личната среща с изкуството. Според него панаирът не е само място за продаване и купуване. Колекционерите, галеристите, и многобройните любители и специалисти идват, за да обменят идеи, да задълбочат контактите и да създадат нови връзки.
Промяна има и в редиците на колекционерите. Поколението, родено през 80-те и 90-те години на миналия век, вече навлиза със собствени средства и виждане в пазара на изкуството.
Според едно специализирано изследване младите хора от тази генерация харчат три пъти повече средства за закупуване на артпроизведения, в сравнение с предишните поколения. Те са повлияни от социалните мрежи и имат свои нови вкусове в оценка на произведенията на изкуството.
Именно в тази оценка се забелязва промяна: рано е още да се каже, но концептуалното изкуство за почва да отстъпва пред едно осезаемо търсене на истината, която не е само субективна в изкуството. От това идва и възвръщането към образното изображение в неговите, разбира се, модерни форми.
Едно от симптоматичните произведения беше огромната картинно-фотографска инсталация на Дейвид Хокни, озаглавена "Картини на изложба" и представяща посетители, които гледат художествени произведения. Целият свят на съвременното изкуство, начинът по който го възприемаме или не го възприемаме, е в това произведение на Хокни.
В изобразителен аспект е силно навлизането на пазара на сравнително млади фигуративни художници. Емблематичен пример е швейцарецът Никола Парти.
Той е само 41-годишен и след образование в престижни артучилища и университети в Лозана и Манчестър сега живее и твори в САЩ. Дългата му практика като майстор на графити, за която дори е арестуван в миналото, му носи вече интересни договори, като този за изрисуването на вагоните на бързия влак Лозана-Париж с графити.
Неговите картини, разпознаваеми с една рядка чувана в наши дни оценка, като красота, се продават за стотици хиляди франка, а една от тях беше спечелена от колекционер на търг за 1,3 мил. долара в Хонконг през 2018 г. На Арт Базел Никола Парти беше представен от най-престижната швейцарска галерия Хаузер и Вирт.
Участието му в една от най-интересните изложби в момента в Швейцария – тази на швейцарския импресионист от началото на 20 век Ханс Еменегер, показва ясно, това което прави едно изкуство голямо, независимо от епохата в която се твори – а именно: художествената истина за живота, която е творчески пресъздадена.
Младо поколение творци вече е напът да реализира това ново виждане в културна реалност и големите панаири на съвременното изкуство, които за радост, отново се завръщат, са прекрасна сцена за неговата изява.
Чуйте повече от звуковия файл.
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На 7, 8 и 9 ноември от 19 часа публиката ще може да гледа интерпретацията на холивудския актьор Джон Малкович . "Мога само да се забавлявам с твърдението, че се присмивам на България с пиесата..
Миналата седмица Капка Касабова беше в София за българската премиера на документалния филм "Човешките потайности", в рамките на десетото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Тя е авторка на текста на филма, а режисьор е Миша Пекел от Нидерландия. Капка Касабова (1973) израства в София. На 18-годишна възраст eмигрира в..
В света на тайните и загадките “Terra Култура“ пренася своите слушатели с книгата "Картината. Убийство по Ботичели" от Никол Данева и творчеството на художника Андрей Янев. Сюжетът на романа "Картината. Убийство по Ботичели" е следният – талантлив художник е поканен в родопското имение на богат бизнесмен да рисува копия на ренесансови картини,..
Архивите са живи, без да ги обвързваме с конкретна дата и период. Първата стихосбирка на Христо Смирненски се казва "Разнокалибрени въздишки и стихове в проза". Духът е хумористичен, а годината – 1918. В края на февруари 1922 година излиза втората и последна, издадена приживе, стихосбирка на Смирненски със заглавие "Да бъде ден". В нея е..
Легендарното списание ЛИК на БТА намери естественото си място и в културната програма "Христо Ботев" на общественото радио. Всяка първа неделя от месеца неговият главен редактор Георги Лозанов, заедно с избрани събеседници, ще представят съдържанието му. Идейният фокус на предаването "Радио ЛИК", както и на списанието в настоящия му период, е..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев ,..
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg