Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Даниела Бобева: Утрешният ден зависи от днешния

Зеленият преход – последици, рискове и ползи

Стартира конференцията “Икономическите, регионалните и социални предизвикателства в прехода към зелена икономика“

Снимка: storefisn.uni-plovdiv.bg

Започна голямата международна конференция по темата “Икономическите, регионалните и социални предизвикателства в прехода към зелена икономика“. Тя е организирана от катедра „Икономически науки“ към Факултета по икономически и социални науки на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Целта на конференцията е да насърчи диалога между академичните среди, бизнеса и държавните институции относно предизвикателствата, които създава преходът към зелена икономика. Конференцията е разделена на 4 панела, в които ще бъдат разгледани различните икономически аспекти на зеления преход.

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. д-р Даниела Бобева, ръководител на катедра „Икономически науки“ към Пловдивски университет.

“В областта на зелената икономика утрешният ден зависи от днешния. От това какво правим днес. Имаме над 50 участници в конференцията от Вашингтон, Лондон, Москва Брюксел и Кипър. Получихме над 30 доклада. Подготвяме се от януари за събитието и никак не е случайно, че то се прави в Пловдив."

Очаквани резултати

"Учените, които поканихме, направиха големи усилия с допълнителни изследвания, анализи и прогнози от януари насам за ефектите, които ни очакват от зеления преход. От това какво ще се случва с бизнеса, с икономиката, с домакинствата и отделните хора. Имаме един много добър научен потенциал, който мислим тепърва да разпространяваме.

Колкото и да ни харесва зеленият преход и всички по принцип сме за него, трябва да сме наясно и с последиците, рисковете и ползите.

Така сме организирали конференцията, че да имаме дискусия не само между учените, които ще изложат резултатите от своите изследвания, но имаме представители от европейските институции. Европейският парламент е представен с двама наши евродепутати – Радан Кънев и Цветелина Пенкова.

Имаме много активно участие на бизнеса, така че да имаме диалог между политици, теория и бизнеса за това какво предстои да се случва.

Всичко, което се случва със зеления преход, ще бъде не само във въздуха, а в сметките ни, в опаковките, които ще използваме, в храните, които ще консумираме. Важно е да имаме диалог между политици, теория и бизнес за това какво предстои."

Чуйте повече за докладите, които ще се изнасят, от проф. д-р Даниела Бобева в звуковия файл.

Темата коментира в “Нашият ден“ Пламен Панчев, изпълнителен директор на Индустриална зона “Тракия“ ЕАД.

“Пред нас седи огромното предизвикателство – всяка икономическа зона да постигне въглеродна неутралност през 2040 г.

За да стигнем до тези резултати, днес ние много се надяваме на тази конференция, посветена на зелената икономика. Искаме светът да научи какво правим ние, но и ние да добием опита и да се докоснем до големи научни светила. Нивото на конференцията е изключително високо."

Добрият пример на Индустриална зона “Тракия“ по отношение на въглеродно неутралните индустриални паркове

"12 са основните теми, по които работи “Тракия икономическа зона“, за да се превърне във въглеродно неутрална, като започнем от енергийната ефективност и възобновяемите източници. Това е едно предизвикателство, за което зоната казва през 2025 г. – 45% от енергията, която ще се използва от в зоната ще бъде от възобновяеми източници. 2030 г. ще стигнем около 60% и 2040 г. ще предоставим на компаниите 100% зелена енергия.

Към това трябва да добавим първите проекти за производство на водород, които се надяваме още през 2025 – 2026 г. да бъдат реализирани.

Ние сме в завършваща фаза на преговорите с две компании, които имат интерес да произвеждат водород и то зелен от възобновяема енергия. Надяваме се това да стане в новите проекти, които Икономическа зона “Тракия“ от четири години работи с един консорциум от Хасково, Бургас и Габрово. Пловдив е в основата с трите зони около града."

Чуйте Пламен Панчев в звуковия файл.

Снимки: storefisn.uni-plovdiv.bg




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петър Галев за здравеопазването: Успехи и критични точки през 2024 година

Петър Галев, експерт от от CredoWeb, платформа за комуникация между лекари, направи задълбочен анализ на състоянието на здравеопазването в България през изминалата година в ефира на Lege Artis . Той коментира ключовите проблеми и постижения в сектора. Според Галев въпреки увеличените средства за здравеопазване през 2024 година, системата не е..

обновено на 18.12.24 в 12:37
Радина Велчева

За 2025 г. са предвидени допълнителни средства за асистирана репродукция

Спорът около парите за асистирана репродукция възникна между фондация "Искам бебе" и МЗ изглежда вече е решен след среща на здравния министър Галя Кондева и представители на фондацията.  Към момента към бюджета на Центъра за асистирана репродукция са гласувани 22 млн. лв. Отпуснати са допълнителни 500 000 лв. от резерва за здравеопазване...

публикувано на 18.12.24 в 11:45

Д-р Велислав Георгиев: За храненето по празниците

В Lege Artis слушаме съветите на специалиста д-р Велислав Георгиев за храненето по празниците. Те не са универсални, нито важат само за празничния период, по думите на д-р Георгиев. Специалистът насочва вниманието към хранителните навици на българите в миналото , които са били съобразени с поредица от пости. Православните традиции и..

публикувано на 18.12.24 в 11:26

Играчки, здраве и мечти: Какво пишат децата до Дядо Коледа

В рубриката "Времето на редактора" Тереза Петрова, служител на Български пощи, разказа за юбилейния конкурс "Най-красиво писмо до Дядо Коледа", който днес завършва. Срокът за участие е до края на деня, а традицията, която обединява малки и големи, вече отбелязва своята 30-а годишнина. "Най-красиво писмо до Дядо Коледа" започва преди три..

обновено на 18.12.24 в 11:24

Възпитаване на гражданска отговорност чрез училищни бюджети

В рубриката "Разговорът" Люба Батембергска от фондация "Малките стъпки" представя вдъхновяващата инициатива "Граждански бюджет за ученици". Целта на проекта е учениците да получат възможност да управляват бюджет, който да подкрепя техните идеи, като така се приобщават към демократичните процеси още от ранна възраст. "Темата за демократичния..

обновено на 18.12.24 в 10:41