Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сигурни всеки ден:

Преброителите – как да ги разпознаем

Снимка: БГНЕС

Какво да правим, ако се съмняваме в автентичността на преброител? По какво да го разпознаем?

Темата коментира в “Нашият ден“ Магдалена Костова, директор Дирекция “Демографска и социална статистика“ в НСИ.

“Преброителят е длъжен да се представи при своето посещение в жилището. Да покаже служебна карта, която е с неговата снимка. Трябва да има уникален служебен номер към общината, в която той преброява. Той носи документи, преброителни карти на гърба на всяка карта има писмо от председателя на НСИ, което е във връзка с правата на лицата, съгласно общия регламент за защита на данни.

Преброителите оставят на сградите своите координати и време за посещение, тъй като гражданите не са длъжни да седят и да ги чакат по цял ден. Това са нещата, с които преброителят се идентифицира."


При съмнения

"Винаги човекът, който има съмнения в преброител, може да се обади на нашия подпомагащ център, които ще продължи да работи до 10 октомври. Ние не събираме информация за доходи и имущество. Ако някой пита за такива неща, това не е правилно."

Чуйте Магдалена Костова в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Рейдж" се завръща в България

Легендарната германска група "Рейдж" се завръща в България. Концертът, който предстои в столичния клуб "При Черепите" на 6 октомври, е част от световното турне на бандата по случай нейната 40-та годишнина. Бързи, мощни, здрави, размазващи - такива са изпълненията на "Рейдж": пропукват стени и срутват пласт след пласт всичко, което изглежда неподвижно,..

публикувано на 30.09.24 в 12:56

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07
София Якоч

Антон Митов представя: София Якоч – с любов към България

София Якоч е унгарка, но говори прекрасен български език, защото е израснала в България. Бащата на София – Даниел Якоч, професор по славянски езици, е преподавал унгарски език у нас, за да може да научи български. Автор е на учебник по унгарски за напреднали. София е работила като преводач в полицията и в туризма. Сега работи в логистична фирма. И..

публикувано на 30.09.24 в 09:51