„Артмаратон на свободните духом“ започва на 1 октомври в Theatro и ще провокира интереса на публиката с много и различни събития в рамките на четири дни. Своеобразният празник на изкуствата се организира от Свободния артистичен съюз. Той е първата обществена инициатива на сдружението, но и първият и най-голям форум за изява на свободните артисти, правен някога у нас.
Под неговата шапка ще се приютят театрални представления, прожекции на български игрални и документални филми, литературни четения, джаз, поп и рок концерти, разговори с артисти и детски работилници. Артмаратонът ще бъде открит с прожекцията на част от заснетия спектакъл на Александър Морфов „Хъшове“.
Всеки ден до 4 октомври артистичният празник предлага 12-часова програма, част от която са: представленията „Вечеря с приятели“, „Любовта не може просто да отмине“ и „Извънредно любовно“; филмите „Страх“, „Уроци по немски“, „Котка в стената“, „Голата истина за група „Жигули“, „Живот от живота“ и още много други; „Музикалните откровения“ на Любо Денев, Петър Момчев и Атанас Попов и концертът „В полет с музиката на Васил Спасов“. Малките пък ще могат да научат как да си направят къща за кукли и кукла за куклен театър.
„Артмаратонът на свободните духом“ се стреми да достигне до публиката, защото именно тя е в центъра на света на артиста. А в цял свят движещата творческа сила в областта на изкуството и културата са точно свободните артисти.
А какви възможности им осигурява държавата и от какво се нуждаят, за да поддържат творческия си порив?
В „Какво се случва“ две от учредителките на Свободния артистичен съюз – актрисите Искра Ангелова и Боряна Пунчева и актьорът, режисьор и продуцент Димитър Бакалов разказаха за съдбата на свободните духом и за това какви стратегии предприема Съюзът, за да бъде в тяхна помощ.
Разговора със свободните артисти за свободните артисти можете да чуете в звуковия файл.
Големият български поет Ани Илков, една от значимите фигури в съвременната българска култура издаде книга със събрани стихотворения под заглавие "Бързо насън". Сборникът включва произведения от периода 1989 - 2022 година. Премиерата се състоя в клуб "Писмена" на НБКМ в присъствието на знакови личности от културния ни живот, колеги, приятели,..
Първият превод на български на шедьовъра " МАУС " на Арт Спигелман беше представен в One Book Bookstore. "Баща ми кърви история" и "Тук започнаха мъките ми" са двете части на книгата. Тя е наградена с "Пулицър" и дава начало на термина "графичен роман". Както пишат издателите, историята разказва за "Владек Спигелман, евреин, оцелял в..
Фотографията има силата да разкрива истории без думи или текст, запечатвайки моменти, които иначе биха останали забравени или неизказани поради едни или други социални и политически причини. Такъв е случаят с документалния разказ на Гаро Кешишян, започнат преди повече от 40 години. Една негова фотографска серия се превръща в машина на времето към малко..
"Нашият ден" насочва вниманието на своите слушатели към програмата на Българския културен институт в Берлин в началото на 2025 година – разговор с директора на Института Борислав Петранов . Тази вечер предстои в Берлин да бъде представена книгата на Кристина Патрашкова "Въпреки всичко: Българските писатели в годините на цензурата"...
С Мила Искренова , гост в "Нашият ден", разговаряме за танца, българската културна сцена и темите, които я вълнуват. Повод за разговора е 65-годишнината на водещия хореограф в съвременния танц, един от посланиците на културата в инициативата на БНР. Освен хореограф на известни български танцови групи, Искренова е и автор на книгите "Радостта..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg