Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Райна Асенова: Исканията на президента Радев към РСМ в Словения не са нови и неочаквани

Райна Асенова, балканист-журналист от БТА

Ключът към съгласието на България за начало на преговори на Република Северна Македония за членство в Европейския съюз не е сложен и зависи от това Скопие да спазва безусловно Договора за приятелство и добросъседство, сключен през 2017 година. Това заяви президентът Румен Радев, който представи България на срещата на върха Европейски съюз-Западни Балкани в Словения на 6 октомври (сряда).

Румен Радев: Скопие да спазва безусловно Договора за приятелство

Темата коментира в “Нашият ден“ журналистът Райна Асенова.

“Отзвукът беше доста остър както от страна на управляващите, така и от страна на опозицията. Премиерът Заев реагира остро в самото начало, бих казала много по-остро и от опозицията, като каза, че перспективата на българко-македонските отношения не е добра след неочакваните нови искания на Румен Радев.

Тези искания не са нови и не са неочаквани. Става въпрос за спазване на Договора за добросъседство и приятелство, сключен през 2017 г., за който много пъти сме предупреждавали Скопие, че не се спазва и че ние държим този договор да се спазва, ако РСМ иска да върви напред към европейското си членство.

В Република Северна Македония случилото се на срещата в Словения се тълкува като ново влошаване на отношенията. Може би заради това, че българският президент доста остро каза, че Скопие трябва да скъса с македонизма и да признае историческата истина, както направи с Гърция.

Зоран Заев пък каза, че тези искания и блокада, която България предприема спрямо РСМ, са обида за македонските граждани. Той отново се спря на това, че няма преговори за македонската идентичност и македонския език, нещо, което никой от наша страна не оспорва.

Ние имаме основание да казваме само, че те трябва да признаят историческите корени на македонския народ и език."

Срещата на върха ЕС-Западни Балкани в Словения

Двустранният протокол

"Не очаквам протоколът да бъде стъпка в подобряване на отношенията, защото вече имаме един договор, който не се спазва. Но все пак е някаква стъпка в по-добра посока. Искаме правно обвързващ документ, който да уреди тези спорни въпроси.

Илхан Кючюк, който е специален докладчик на Европейския парламент за Република Северна Македония, беше казал, че това е допълнителен инструмент, който да насочи нещата в прагматична посока.

Петте точки, по които македонското правителство преговаря с България, са съвсем ясни и това, което искаме, е тяхното изпълнение да бъде правно обвързващо.

Това е потвърждението, че Северна Македония няма териториални претенции спрямо нас. Много пъти сме казвали, че ние държим на цялото име – Република Северна Македония, тъй като само Северна Македония би могло да съдържа териториални претенции към България.

Също така ненамеса във вътрешните работи на България, да не се подкрепят македонистки организации у нас.

Историческата комисия да се среща поне пет пъти в годината. Да спре тормозът над хората, които се самоидентифицират като българи в РСМ. И най-сетне да има реакции на езика на омразата, който вече е доста разпространен несамо в медиите, но и депутати от опозицията си позволяват тон и изрази спрямо България."

Решението

"За мен северномакедонските политици са тези, които не спазват договора. Те обвиняват нас, че ние не го спазваме. В смисъл, че блокираме началото на преговорите и това според тях е вето и нарушение на член 2 от Договора за добросъседство и приятелство, който предвижда двете страни да развиват сътрудничеството по между си в областта на европейската интеграция.

Но, както е известно, не можем да пуснем страна и ЕС няма да пусне страна, която има спор с друга страна членка. ЕС и без това има достатъчно проблеми, с които трябва да се справи.

Австрия, Унгария, Словения и Балтийските страни настояват за по-бързо приемане на страните от Западните Балкани. Докато други страни, включително Франция, която въведе нова методология на разширяването, което на практика го прави толкова трудно, че не знам кога би завършило."

Проектите за свързаност на Западните Балкани

"Би трябвало да бъдат определени точни области и да се уточни как ще се изразходват средствата, защото един от основните проблеми във всички страни от Западните Балкани е слабата борба с корупцията."

Чуйте Райна Асенова в звуковия файл.

Снимки: БГНЕС, личен архив


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10

Серги Кузян: Нашата задача е да помагаме на въоръжените сили на Украйна

В контекста на войната на Русия в Украйна Олесия Хориаринова, съосновател на Украинския център за сигурност и сътрудничество, и Серги Кузян, негов председате, споделят в "Мрежата" украинския опит за начините на ненасилствена мобилизация, подготовката на цивилните граждани за евентуална агресия от страна на чужда държава, а също и как всеки гражданин..

публикувано на 30.09.24 в 12:27
Проф. Адил Наджам

Проф. Адил Наджам: Живеем в свят, който се определя от разделението на хората

За разделението на хората и силата на преговорите или как обществените медии дават пространство на обществото да говори със себе си – разговор в "Нашият ден" с проф. Адил Наджам , глобален президент на WWF International, почетен декан и преподавател по международни отношения в Бостънския университет, САЩ. Проф. Наджам гостува в България по..

публикувано на 30.09.24 в 10:18

Между два свята: Ролята на жестовия преводач в ежедневието

Ден след Международни яден на глухите хора ви срещаве със Силвия Маринова, жестов преводач с повече от 35 години опит.  Тя не разглежда своята професия просто като работа – за нея тя е лична мисия, започнала още в детството ѝ. Описвайки своя житейски път, Силвия споделя: "Жестов преводач съм с повече от 35 години стаж. Първото ми образование е..

обновено на 30.09.24 в 10:07