Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Боян Дуранкев:

“Досиетата Пандора“ – трябва да има хармонизацията на данъчното законодателство в ЕС

| обновено на 08.10.21 в 11:30
Снимка: БГНЕС

Европейската комисия подготвя нови законодателни инициативи, които ще засилят данъчната прозрачност и ще вкарат нови елементи под чадъра на автоматичния обмен на информация.

ЕК готви законодателство за данъчната прозрачност след "Пандора"

Темата коментира в “Нашият ден“ проф. Боян Дуранкев, икономист и университетски преподавател.

"Това, което в момента е голямото “П“, а именно “Пандора“, кутията на Пандора е отворена, вижда се вътре какво има. Въпреки че обработката на тази информация вероятно ще трае 3 до 6 месеца, защото е много обширна. Никога не е имало толкова информация.

Това е третото “П“ – преди това имаше “Парадайз“, след това имаше и “Панама“. За трети път слушам аналогични закани от страна на Европейската комисия.

Това е нещо, което се превърна в традиция. Заканите са едно. Да не забравяме, че има доста разграничения между офшорни зони и офшорки.

Офшорните зони в света предлагат две основни услуги на всички свои клиенти. Първото е – ниски данъци и второто – укриване на самоличност. И едното, и другото е законно по света, законно е и в ЕС засега. Голяма част от страните в ЕС, да не кажа над половината, се ползват от подобни блага.

Офшорни зони имахме в някои кантони в Швейцария, имаме острови на Великобритания, Малта, Кипър, Люксембург, Ирландия, Нидерландия и т.н., при които идват и се регистрират офшорни фирми.

Оптимизирането на данъците е от една страна законно, от друга неморално. Защото, особено тези, които укриват може да са политици и да са прибрали парите от корупция, може парите да са от трафик на наркотици, оръжие. С едното око се гледа добре, с другото не в ЕС.

Второто, укриването на самоличност.  Тук отново се тълкуването е, че това е законно, но не е морално. Освен в случаите, давам за пример България, при които цялата система е под една шапка – и политическата, и правната, и прокуратурата и могат да ти измислят нещо и да те вкарат в затвора, докато ти побелее косата."

Боян Дуранкев

Дали ЕК ще предприеме сериозни стъпки към това, което се нарича хармонизация на данъчните законодателства в ЕС?

"Силно скептичен съм. Има много приказки, но част от членовете на ЕК и ЕП със сигурност влизат в тези нови данни, които ще излязат. В данните виждаме известни личности като Шакира, но виждаме и един Тони Блеър, който се представяше като много либерален и модерен в своята страна, от този момент е извън тепиха на политиката.

Виждаме също чешкият премиер Бабиш. А какво да кажем за Володимир Зеленски, който също е собственик на офшорна мрежа?

Какво означава битка с корупцията и с укриването на данъците? Означава ЕК да приеме, а ЕП утвърди едно хармонизиране на данъчните законодателства.

В тази стъпка има крачка напред. Това е предложението за облагането на глобалните компании с 25% данък, което е в ход, тръгвайки от САЩ и стигайки до Владивосток.

25% корпоративен данък на всички големи компании. Това ще означава, че идни полуофшорки като България, защото България в момента е полуофшорка с 10% данък и на физическите лица, и на корпорациите, използваме нещо, което се нарича данъчна конкуренция с ниски данъци, а всъщност това е доста тежък проблем за самата страна.

Както се вижда, след 31 години преход нито пътищата са оправени, имаме остаряла инфраструктура, и пропадане на качеството на образованието и здравеопазването. Това е и поради ниските данъци.

Няма да тръгне от София и "Дондуков" 1 и 2. Промяната вероятно ще тръгне от Брюксел. Те ще ни наложат някои нови правила, колкото и да се дърпаме. Колкото и тези, които казват, че продължават промяната всъщност искат да не се променят данъците в България. Двамата романтични младежи, които вярват, че могат да оправят страната с ниски данъци.

Очевидно е, че Европа ще трябва да натисне педала на газта и да премине най-накрая към това, което говори вече повече от две десетилетия, а именно – хармонизация на данъчното законодателство, на минималните работни заплати и други стъпки за по-висока степен на интеграция.

Зад кадифената завеса стоят страхотни интереси. На едни евродепутат в ЕП се падат около седем лобиста с около 200 хил. евро или долари годишно зад него, които се раздават за благотворителни цели, за какво ли не. Със сигурност членове на ЕП и ЕК ще изскочат в новите данни, с които разполагаме.

В момента в България няма лява партия, която да иска промяната на данъците. Ще чакаме ветровете на промяната да задухат от Брюксел към България."

Чуйте проф. Боян Дуранкев в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Мамфидент": Изкуствен интелект в помощ на майките след раждане

Все повече научни изследвания насочват вниманието към психичното здраве на жените след раждане и необходимостта от навременна и достъпна подкрепа. В предаването "Време за наука" бе представен иновативен проект – виртуален терапевт, създаден да помага на жени, страдащи от следродилна депресия. Една от създателките на платформата "Мамфидент",..

обновено на 25.02.25 в 13:34

Енергийна бедност и замърсяване на въздуха: Как да излезем от порочния кръг?

Софиянци често казват с ирония, че виждат какво дишат. Въпреки че проблемът със замърсяването на въздуха е национален, столицата се намира в центъра на дебата не само заради голямата концентрация на население, но и поради значителното потребление на енергийни ресурси. Около 30% от целия използван газ в България отива за осигуряване на парно и топла..

обновено на 25.02.25 в 12:39

Черни връх без граници: незабравимо изживяване за хора с увреждания

Фондация "Ела и ти" за пета поредна година покани хора с увреждания да изкачат Черни връх, водени от силата на общността. "Панти, шейни, усмивки" – така наричат събитието, защото за тях следите в снега са белег на споделените емоции, а усмивките – знак, че си част от нещо по-голямо. С помощта на доброволци и планински спасители участниците успяха..

публикувано на 25.02.25 в 12:00

Връчиха Годишните награди за образование по икономика в средните училища

На 20 февруари 2025 г. във Висшето училище по финанси и застраховане (ВУЗФ) се проведе тържествената церемония по връчването на Годишните награди за образование по икономика в средните училища за 2024 г. Събитието, което се организира за втора поредна година, има за цел да отличи и признае успехите на ученици, учители и директори, доказали своите..

публикувано на 25.02.25 в 11:22

Финансовата грамотност – ключово умение за бъдещето

В днешния свят финансовата грамотност е съществено умение, което трябва да бъде интегрирано в образованието. В рубриката "Темата на деня" експерти обсъдиха как личните финанси могат да станат част от знанията, които българските ученици получават в училище, и как представители на бизнеса могат да допринесат с личния си опит. Гости в ефира на "Нашият..

обновено на 25.02.25 в 11:17