Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Поредица "Моментна снимка" с Майя Праматарова и приятели за световното изкуство

Как музей за съвременно изкуство спасява икономиката на американски град

В първото издание на новата поредица "Моментна снимка" драматургът Майя Праматарова разказва за Масачузетския музей за съвременно изкуство MASS MoCA в американския град Норт Адамс, разположен в Масачузетс между Бостън и Ню Йорк. Музеят се намира в зданията на бившата фабрика Arnold Print Works и постепенно се превръща в един от най-големите центрове за съвременно изобразително изкуство и изпълнителски изкуства в САЩ. Това е ярък пример за това как музей за съвременно изкуство с инователния си подход спасява икономиката на един град и всяка година привлича милиони туристи от различни страни.

Днес музеят MASS MoCA представя богата колекция от творби на Джеймс Търел, Луиз Буржоа, Лори Андерсън и много други авангардни творци – художници, композитори, музиканти, сценични и театрални дейци, пионери в електронната музика, визуалните изображения и всевъзможните прояви, дошли с новите технологии.

Подобна е историята и на възникването нa Шекспировия фестивал в Стратфорд, Канада, който от място със западаща икономика се превръща в процъфтяващ фестивален център. През 50-те години на миналия век на група ентусиасти им хрумва да използват името на града като марка и да направят театрален фестивал. Започнал в едно шапито, днес градът разполага с четири театрални сгради с много разнообразен репертоар, а животът пулсира в пълен синхрон с театралните прояви.

И в двата случая селищата са разположени сред прекрасна природа и това като магнит привлича публиката.

В края на разговора има и кратък коментар за премиерата на пиесата "Бяло върху бяло" на Майя Праматарова в Ню Йорк, осъществена от Steps Theatre.

Темата на следващата част от поредицата ще е театралният и галериен живот в Ню Йорк след повече от година и половина прекъсване заради пандемията.

Чуйте разговора от звуковия файл.

В поредицата "Моментна снимка" драматургът Майя Праматарова и приятели ще говорят за изкуството у нас и в различни точки на света. Идеята на тази нова серия на “Артфеир” с водещ Невена Праматарова е да се запечатват мигове, които разкриват различни ракурси към съвременното изкуство като вниманието се насочва към прояви, съзвучни на времето, които въздействат, както на сетивата, така и на ума.

Снимки – massmoca.org и Майя Праматарова 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Понякога вали през април" – изложба на Валентин Ангелов

Съвсем не на шега на 1 април в галерия "Ракурси" Валентин Ангелов подреди изложба със свои картини под името "Понякога вали през април". Това е неговата 13 експозиция в галерията и е поглед към търсенията му през последната година. Посетителите ще се насладят на серия от маслени платна, акварелни рисунки и графики. Сюрреалистичните му..

публикувано на 07.04.25 в 17:37

Ния Атанасова и горските животни от вълна

Когато чуем израза "двойнствен живот", често си представяме човек, който може би не води много честен такъв. В контекста на професиите обаче, това може да вземе невероятни обрати, които будят повече възхищение, отколкото съмнение. Такъв е случаят и на Ния Атанасова. Основното ѝ занимание е детската хирургия, но извън него е развила страстта да..

публикувано на 07.04.25 в 15:55

92 години от рождението на поета Константин Павлов

Константин Павлов е признат като оригинален творец със силно влияние върху модерната българска поезия и култура. Той е между най-значителните български поети на XX век. Поетът, драматург и киносценарист е роден на  2 април   1933  година. Завършва гимназия през  1952  г. Следва право в  Софийския държавен университет . Работил е като редактор в Радио..

публикувано на 07.04.25 в 15:23
Аджан Брам

Изкуството в мен: Будистки приказки за щастие от Аджан Брам

Четем будистки приказки за щастие. Те са от сборника "Отвори сърцето си" с вдъхновяващи истории за надеждата, любовта и прошката, за превъзмогването на страха и освобождаването от страданието, които отразяват мъдростта на будизма. Авторът е Аджан Брам , англичанин, завършил физика в Кеймбридж, който решава да стане будистки монах в Тайланд и..

публикувано на 07.04.25 в 13:23

"Тревожни години" – дебютният роман на Пийт Таунзенд вече и на български

В рубриката Културен отпечатък на предаването Terra Култура акцентът този път пада върху изключително любопитно заглавие – дебютния роман на легендарния музикант Пийт Таунзенд, "Тревожни години" . Повод за разговора е излизането на българското издание, а специален гост в студиото е редакторът на книгата Юлия Петкова. Издателство..

обновено на 07.04.25 в 13:15