Как на фона на демографската криза в България училището в с. Смилян се превърна в едно от най-големите в региона? Едно училище, в което няма отпаднали деца, в което образованието е ценност.
Темета коментира в “Нашият ден“ Лилия Балийска, директор на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“ в с. Смилян, община Смолян.
“В момента в училището се обучават 114 ученици от 1-ви до 7-и клас. Тази година имаме голям брой първокласници – 22. Успяваме с всички възможни педагогически похвати и нови методи на преподаване. С много добра материална база и с много добри взаимоотношения между учители, родители и ученици.
Първият модел, който задължително трябва да се прилага във всички образователни институции, е подсигуряването на добра педагогическа подготовка на специалистите, които ще работят с учениците. В училище имаме деца от уязвимите групи – от ромски произход, СОП, които са близо 30% от нашите ученици. Това, което правим още в началото на учебната година, е да изготвим добре организиран план за квалификация и през цялата година да правим открити уроци, споделяне на добри практики между самите учители, различни уебинари, които организираме заедно с колеги от други образователни институции.
В нашето училище се работи по много проекти от национално, регионално и местно ниво. Едно от нещата, които задължително залагаме като дейности, е работата с родители. Това са хората, без които не бихме могли да сме една от водещите образователни институции в област Смолян.
Задължително три пъти в годината организираме родителски срещи. В началото на учебната година е задължително присъствието на учениците при откриването, защото това е моментът, в който всички заедно трябва да споделим, поставяйки началото на 15-и септември.
Родителите се включват активно в екскурзии, които организираме в края на учебната година. Класните ръководители имат много добри взаимоотношения с родителите и се организират много извънкласни дейности.
Нашето училище е защитено, но пътуващите ученици са само двама. Останалите 112 деца са от населеното място и взаимоотношенията между учители, ученици и родители са много добри, защото ние се познаваме, срещаме се всеки ден и споделяме ежедневно и добрите, и лошите неща."
Чуйте Лилия Балийска в звуковия файл.
Защо българка и американец избраха да живеят в с. Смилян, и училището ли е нещото, което ги задържа там?
Темата коментират в “Нашият ден“ Ирина Стробъл:
“Пътищата ни отведоха в Смилян случайно. Лятото на 2019 г. решихме да прекараме в някое от родопските села. Бяхме идвали преди това два пъти до Смилян и бяхме останали с прекрасни впечатления.
Решението да останем в Смилян беше свързано с училището и с желанието на сина ни да учи тук.
Първото нещо, което ни направи впечатление, идвайки в Смилян, бяха децата по улиците. Ние идвахме от Пловдив. Децата в Смилян играеха навсякъде, както аз помнех моето детство – безгрижно и свободно. На сина ми това му направи много добро впечатление."
Училището
"Влизайки в училището, бяхме изумени – чисто, приветливо, модерно. Просторни и слънчеви класни стаи. В първи клас – интерактивни дъски. Всичко беше съобразено цветово."
Чуйте разговора в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Точка Илиева е артист на свободна практика с дълбок интерес към уличното изкуство, което използва като платформа за социални и екологични послания. Нейни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg