Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ОУ “Васил Левски“ в Белене

Как се прави иновативно училище в град с намаляващо население

Румяна Богданова
Снимка: личен архив

Училище „Васил Левски” Белене е основно училище според българските образователни стандарти. От учебната 2017/2018 година училището е иновативно. То е едно от първите иновативни училища в страната, въпреки че Белене е град с намаляващо население.

В него се обучават 78 ученици, разпределени в 7 паралелки от І до VІІ клас.

Темата коментира в “Нашият ден“ Румяна Богданова, директор на ОУ „Васил Левски“.

“Да, наистина, ние сме едно от първите иновативни училища. Първата иновация, която вече финализирахме, беше за период от 3 години и се осъществяваше с учениците от начален етап.

Голям иновативен урок в 6 клас „Движение и кръговрат“ с интегриране на учебно съдържание по Математика, История, География, Английски език, Музика, Физкултура, Човекът и природата, Изобразително изкуство и дейности по интереси се проведе на 03.06.2021 г. в ОУ „Васил Левски“.

От миналата година осъществяваме иновация в прогимназиален етап, като интегрираме учебно съдържание по различни предмети в един голям урок с различни дейности, които се провеждат не само в класната стая – разчупени са, изнесени са и с участието на много външни хора.

Опитваме се да разнообразим ежедневието на учениците и да направим ученето приятно и да включим повече практически умения – възможности да се учи и преподава на различни места не непременно на чина и черната и бялата дъска.

Смятаме, че е много важно интегрирането на учебно съдържание. Защото децата ни сега са широко информирани и старият начин на преподаване за тях е скучен. Възможността да видят, че тези знания са важни и са приложими в практиката, е това, което пробужда ученическото любопитство, а то е един от важните ключове.

http://vasillevskibelene.org

Стремим се да избягаме от сухото, еднообразното и скучното. Да провокираме интереса у децата и да ги накараме повече да мислят и да разсъждават.

Ученикът се чувства умеещ и знаеш, когато види, че може да прилага учебното съдържание, а не само, когато го е научил."

Чуйте Румяна Богданова в звуковия файл.

Снимки: личен архив, vasillevskibelene.org


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Отново конституционни ребуси

Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента?  Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..

публикувано на 22.11.24 в 12:40

Румен Манов: Дарителството днес изглежда като наивност, но вярвам – идват по-добри времена

В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...

обновено на 22.11.24 в 12:22
Мостът на Кольо Фичето в гр. Бяла откъдето стартира двудневния воден маршрут

225 години от рождението на Колю Фичето: Национални чествания в Дряново

През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..

обновено на 22.11.24 в 11:30

Факти и художествената измислица – могат ли да съжителстват в изследователски контекст?

През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев"  в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..

обновено на 22.11.24 в 10:47