Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частичните местни избори – малката „репетиция“ за предстоящите 2 в 1

Снимка: БГНЕС

Приключилите в неделя частични избори за кметове на 6 населени места на втори тур представляваха една малка картинка на бъдещите избори през ноември.

На 3 октомври 14 населени места в страната трябваше да изберат нови кметове на мястото на хора, които по една или друга причина вече не могат да изпълняват тази функция. Тогава беше първият тур на частични местни избори.

В изминалата неделя – на втори тур бяха избрани кметове на общините Стражица и Калояново и на още четири по-малки населени места. Независимият Йордан Цонев стана градоначалник на Стражица, а на Калояново – Виктория Михайлова от ГЕРБ – СДС.

Не толкова имената на новите кметове бяха важни, хората си ги избраха и независимо от няколко сигнала за нарушения – изборите бяха признати за законни и демократични. Тази малка „репетиция“ на изборите 2 в 1 през ноември обаче трябва да подскаже и на избирателите, а и на политическите формации, две основни неща – че задължителният машинен вот плаши някои български граждани и че избирателната активност е сравнително ниска.

Липсата на разяснителна кампания през цялата година, а не само това лято и тази есен, нежеланието и невярата на хората в машинното гласуване, както и липсата на комуникация между гражданите и местните избирателни органи, особено в малките населени места, са в основата на ниския граждански вот.

Какво може да се направи повече за информираността на хората, което ще доведе и до по-висока избирателна активност? По-голямата активност на ЦИК и на Обществения съвет към ЦИК, особено с нагледно обясняване на хората как да гласуват – как с една карта ще се гласува и за президент, и за депутати в бъдещото Народно събрание. Четиристотин машини са заделени именно за информиране и трябва да се разнесат по провинцията.

За този нов метод и разяснителната кампания отсега – и почти до 14 ноември – за това разказа Стоил Цицелков от Обществения съвет към ЦИК.

Чуйте Грациела Ингелска в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45
Адв. Пламен Борисов

За да израсне пълноценна личност, детето се нуждае от двамата си родители

Споделеното родителство – защитен ли е най-добрият интерес на детето? Защо е важно за детето да има съвместно упражняване на родителските права, равностойно и равнозначно участие на двамата родители в живота му? Народното събрание прие на първо четене 3 законопроекта за промени в Семейния кодекс, свързани със споделеното родителство, внесени от ИТН,..

публикувано на 18.07.25 в 12:40

За първи път момче на количка достигна връх Мусала

На 10 юли десетокласникът Кристиян Вълев – момче с детска церебрална парализа, изкачи връх Мусала с помощта на специализирана количка. Тази негова мечта сбъднаха доброволците от фондация "Ела и ти".  Събитието с наслов "С Криско на Мусала" е част от тяхната кауза за по-достъпни природни гледки и кътчета, с което за пореден път напомнят, че планината..

публикувано на 18.07.25 в 10:53
Д-р Лу Тиен

Д-р Лу Тиен: Доброто здраве минава през съхраняването на позитивната енергия

В "Мигранти с таланти" представяме д-р Лу Тиен, която е от Пекин, Китай. Тя е десето поколение лекар в нейното семейство. Завършва Шанхайския университет за традиционна китайска медицина и след като получава докторска степен, работи 3 години като постдокторант и научен сътрудник в Шанхайския институт за биологични науки. Когато пристига в България, за..

публикувано на 18.07.25 в 10:44

"Спасителен клуб за Бъдеще" – смели сърца с кауза

За смелите сърца с кауза разговаряме в "Нашият ден" с доброволеца Лазар Радков – един от инициаторите на "Спасителен клуб за Бъдеще", който събира на едно място доброволци от цялата страна с мисия да помагат при бедствия. В сезона на високите горещини доброволците от Хасково вече са изгасили около четири пожара, разказва Радков...

публикувано на 18.07.25 в 10:25