Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Йоанна Каменарска – първата жена концертмайстор в историята на Хамбургския филхармоничен оркестър

Снимка: Claudia Höhne

Една млада и талантлива изпълнителка, постигнала успехите си, преодолявайки редица житейски и професионални изпитания, споделя някои от най-интересните моменти в творческото си битие със слушателите на „Музикалните вечери“ на програма „Христо Ботев“ в петък – 15 октомври, от 19.30 часа. Това е българската цигуларка Йоанна Каменарска.

Родена в София, тя започва да учи цигулка на петгодишна възраст най-напред при Йоаким Атанасов в НМУ „Любомир Пипков“, а на 12 години е приета в класа на проф. Йосиф Радионов.


В следващите години, с помощта на Йосиф Радионов, Йоанна Каменарска продължава обучението си при световноизвестните цигулари Руджеро Ричи и Игор Озим, като паралелно с това печели награди и отличия от редица престижни национални и международни музикални форуми.

Като концертиращ артист-солист Йоанна Каменарска изнася редовно концерти с някои от най-големите филхармонични оркестри на Европа, Азия и Южна Америка.

Тя развива и изключително активна дейност като камерен изпълнител. Нейни сценични партньори през годините са пианистите: Ирина Георгиева, с която издава албума „Иницио” (2014) с творби на Форе, Прокофиев и Виенявски; Мойсес Фернандес Виа, с когото издава албума „Пейзажи” (2018) с творби на Шуберт и Раутаваара, а също така и с музиканти като Надежда Табакова-Димитрова, Симон Йънг, Карл Лайстер, Алоис Брандхофер, Херман Бауман, Радован Влаткович, Майкъл Мартин Кофлер, Бенджамин Шмид, Ларс-Андерс Томтер, Куирин Вирсен, Владимир Менделсон, Йоахим Хелд, Райнхард Гьобел, Ема Къркби, Роланд Греутър, и много други. Нейният стилов репертоар обхваща автори и творби от Ренесанса до съвременността. Развива и педагогическа дейност, като води майсторски класове в Европа и Азия, а също така е и преподавател във Висшето училище в Хамбург.


Като един от безспорните върхове в професионалното й развитие е това, че тя става първата жена-концертмайстор в историята на Хамбургския филхармоничен оркестър.

Освен увлекателния разказ на Йоанна Каменарска, в предаването ще звучат и нейни майсторски изпълнения на творби от Моцарт, Йозеф Сук, Макс Регер, Сен-Санс, Еужен Изаи, Паул Хиндемит, Георги Златев-Черкин, Михаил Пеков и Петър Христосков.


Снимки: Claudia Höhne, Evelina Kislych-Šochienė, philharmonikerhamburg, личен архив Йоанна Каменарска



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Калас и Онасис" – опера-мюзикъл за любов, ревност и предателство

На сцената на Държавната опера във Варна зрителите ще имат възможността да се насладят на опера-мюзикъла "Калас и Онасис". Вдъхновен е от необикновения живот и любовта между оперната дива Мария Калас и корабния магнат Аристотел Онасис. Сюжетът е изграден върху действителни факти. В спектакъла има силни страсти, повлияни от..

публикувано на 30.11.24 в 08:50

Александрина Милчева на 90 години

"Чувствам се спокойна. Нищо не дължа на никого. Това, което съм – благодаря на майка си и баща си… Господ ме е помазал, че ми е дал някакъв талант, аз не съм злоупотребила с това, напротив, доразвила съм го, за да Му благодаря по някакъв начин" – това заявява една от легендите в българското оперно-изпълнителско изкуство у нас и по света –..

публикувано на 30.11.24 в 08:10
Бубакар Траоре на Международната конференция PIN в Скопие, 28 ноември 2024

Най-великият жив блусмен от Мали с концерт в София

Бубакар Траоре  (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре , Амаду и Мариам и Салиф Кейта , а пътят му в музиката е достоен за филм. Започва като един от най-обещаващите футболисти на Мали ( интересно съвпадение е, че и днес, като напишете "Boubacar..

публикувано на 29.11.24 в 20:07

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 декември 2024

1 декември Свири Филхармонията на Арговия с диригент Рюне Бергман 3.00 часа – Клод Дебюси (1862-1918), Анри Бюсер (аранжимент), Малка сюита. 3.15 часа – Йозеф Хайдн (1732-1809), Концерт за тромпет в Ми бемол мажор. Солист: Уле Едвард Антонсен (тромпет). 3.31 часа – Джузепе Тартини (1692-1770), Ейвинд Уестби (аранжимент), Концерт за тромпет в Ре мажор...

публикувано на 29.11.24 в 11:42

Есенно издание "Културама в музея"

Фестивалът "Културама" продължава да радва своята публика с различни събития до края на година. "В няколко музея сме подготвили различни прояви. Ще имаме няколко концерта, които ще се проведат в София и в Историческия музей в град Петрич, където вече от един месец може да бъде видян нашия проект-изложба по едноименната книга "Сузи, внучката от..

публикувано на 28.11.24 в 11:25