Една млада и талантлива изпълнителка, постигнала успехите си, преодолявайки редица житейски и професионални изпитания, споделя някои от най-интересните моменти в творческото си битие със слушателите на „Музикалните вечери“ на програма „Христо Ботев“ в петък – 15 октомври, от 19.30 часа. Това е българската цигуларка Йоанна Каменарска.
Родена в София, тя започва да учи цигулка на петгодишна възраст най-напред при Йоаким Атанасов в НМУ „Любомир Пипков“, а на 12 години е приета в класа на проф. Йосиф Радионов.
В следващите години, с помощта на Йосиф Радионов, Йоанна Каменарска продължава обучението си при световноизвестните цигулари Руджеро Ричи и Игор Озим, като паралелно с това печели награди и отличия от редица престижни национални и международни музикални форуми.
Като концертиращ артист-солист Йоанна Каменарска изнася редовно концерти с някои от най-големите филхармонични оркестри на Европа, Азия и Южна Америка.
Тя развива и изключително активна дейност като камерен изпълнител. Нейни сценични партньори през годините са пианистите: Ирина Георгиева, с която издава албума „Иницио” (2014) с творби на Форе, Прокофиев и Виенявски; Мойсес Фернандес Виа, с когото издава албума „Пейзажи” (2018) с творби на Шуберт и Раутаваара, а също така и с музиканти като Надежда Табакова-Димитрова, Симон Йънг, Карл Лайстер, Алоис Брандхофер, Херман Бауман, Радован Влаткович, Майкъл Мартин Кофлер, Бенджамин Шмид, Ларс-Андерс Томтер, Куирин Вирсен, Владимир Менделсон, Йоахим Хелд, Райнхард Гьобел, Ема Къркби, Роланд Греутър, и много други. Нейният стилов репертоар обхваща автори и творби от Ренесанса до съвременността. Развива и педагогическа дейност, като води майсторски класове в Европа и Азия, а също така е и преподавател във Висшето училище в Хамбург.
Като един от безспорните върхове в професионалното й развитие е това, че тя става първата жена-концертмайстор в историята на Хамбургския филхармоничен оркестър.
Освен увлекателния разказ на Йоанна Каменарска, в предаването ще звучат и нейни майсторски изпълнения на творби от Моцарт, Йозеф Сук, Макс Регер, Сен-Санс, Еужен Изаи, Паул Хиндемит, Георги Златев-Черкин, Михаил Пеков и Петър Христосков.
Снимки: Claudia Höhne, Evelina Kislych-Šochienė, philharmonikerhamburg, личен архив Йоанна Каменарска
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg