На 20 октомври се навършват 10 години от смъртта на Муамар Кадафи. Той е бил убит по време на бягството му от неговия роден град Сирт.
Как се промени Либия и каква е тя днес?
Темата коментира в “Нашият ден“ журналистът Георги Милков, кореспондент в Триполи през 2000 г. по делото, което е заведено срещу българските медицински сестри.
Какво се случи в Либия през изминалите 10 години?
"Ситуацията в Либия и по времето на Кадафи винаги е била интересна. Пак поради казуса с българските медицински сестри ми се е налагало да изследвам племенните общности в Бенгази, в източната част на Либия.
Структурата на либийското общество беше направена така, че да бъде сравнително устойчива по време на управлението на Кадафи, но това не значеше, че там няма проблеми.
Случаят със заразата на децата в Бенгази с вируса на СПИН, сякаш беше още един от тези случаи, които катализират напрежението между племенните общности в източната част на страната и правителството в Триполи.
Това са конфликти с много дълъг процес на развитие. Те са започнали още с идването на режима на Кадафи на власт през 1969 г. Изтласкването на някои част от тогавашната аристокрация, която е била концентрирана в Бенгази около трона на крал Идрис, и идването на Кадафи с преврата пред 1969 г., променя структурата на обществото."
През годините на своето управление Кадафи беше постигнал някакъв баланс и беше успял да контролира всички тези племенни общности.
"В момента проблемът в Либия е между различните племенни общности, там няма такава специфика, каквато имаше в Ирак и след това в Сирия на религиозна основа. Тъй като религиозният план там не съществува. Населението е почти хомогенно, но племенните връзки са това, което прави нещата днес сложни.
Това, което се случи след смъртта на Кадафи, беше съвсем естествено. Самите дни на т.нар. февруарска революция нагнетиха допълнително напрежение и създадоха допълнителни вътрешни връзки между градове, между племенни групи и между кланове.
Най-големият проблем в Либия е, че това вътрешно разделение, което не е само между племенно, но сякаш и между региони, между Източната и Западната част на Либия – между Киренайка и Триполитания – беше използвано от изключително могъщи, влиятелни, както съседни, така и регионални, дори световни световни геополитически играчи.
Така се получи всичко това, което днес имаме на терен. Една много динамична среда, в която сякаш няма как да бъде постигнат мир и съгласие, най-вече заради това, че основни външнополитически играчи са заели позиции от едната и от другата страна.
Повече за прогнозата за предстоящите избори през декември в Либия можете да чуете от Георги Милков в звуковия файл.
Семейството Тони и Надежда Йорданови от Мездра са собственици на млада винарна тип "шато" в близост до града. Любовта към виното е първият импулс на Тони Йорданов да прави вино и дълги години това занимание е само хоби, финансирано от другите дейности на семейството – зеленчукова ферма, хотел в гр. Мездра, създаване и управление на ВЕЦ. Днес..
Неделното евангелско четиво за Петата неделя от Великия пост на пръв поглед няма нищо общо с честваната на този ден светица — преподобна Мария Египетска. Вгледаме ли се обаче по-обстойно ще намерим един общ елемент. И в текста от св. евангелист Марк, и в житието на светицата са разкрити човешките слабости. Заедно с доц. Венцислав Каравълчев,..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
Целебната сила на вълшебната приказка не е мит, осъзнали са го психотерапевтите от Фройд насам, особено Юнг, който насочва вниманието към архетипите в..
В столичната галерия DOZA се открива изложбата "Дизайн срещу съвременно изкуство". Авторите на проекта са познатите на публиката визуални артисти,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg