На 20 октомври се навършват 10 години от смъртта на Муамар Кадафи. Той е бил убит по време на бягството му от неговия роден град Сирт.
Как се промени Либия и каква е тя днес?
Темата коментира в “Нашият ден“ журналистът Георги Милков, кореспондент в Триполи през 2000 г. по делото, което е заведено срещу българските медицински сестри.
Какво се случи в Либия през изминалите 10 години?
"Ситуацията в Либия и по времето на Кадафи винаги е била интересна. Пак поради казуса с българските медицински сестри ми се е налагало да изследвам племенните общности в Бенгази, в източната част на Либия.
Структурата на либийското общество беше направена така, че да бъде сравнително устойчива по време на управлението на Кадафи, но това не значеше, че там няма проблеми.
Случаят със заразата на децата в Бенгази с вируса на СПИН, сякаш беше още един от тези случаи, които катализират напрежението между племенните общности в източната част на страната и правителството в Триполи.
Това са конфликти с много дълъг процес на развитие. Те са започнали още с идването на режима на Кадафи на власт през 1969 г. Изтласкването на някои част от тогавашната аристокрация, която е била концентрирана в Бенгази около трона на крал Идрис, и идването на Кадафи с преврата пред 1969 г., променя структурата на обществото."
През годините на своето управление Кадафи беше постигнал някакъв баланс и беше успял да контролира всички тези племенни общности.
"В момента проблемът в Либия е между различните племенни общности, там няма такава специфика, каквато имаше в Ирак и след това в Сирия на религиозна основа. Тъй като религиозният план там не съществува. Населението е почти хомогенно, но племенните връзки са това, което прави нещата днес сложни.
Това, което се случи след смъртта на Кадафи, беше съвсем естествено. Самите дни на т.нар. февруарска революция нагнетиха допълнително напрежение и създадоха допълнителни вътрешни връзки между градове, между племенни групи и между кланове.
Най-големият проблем в Либия е, че това вътрешно разделение, което не е само между племенно, но сякаш и между региони, между Източната и Западната част на Либия – между Киренайка и Триполитания – беше използвано от изключително могъщи, влиятелни, както съседни, така и регионални, дори световни световни геополитически играчи.
Така се получи всичко това, което днес имаме на терен. Една много динамична среда, в която сякаш няма как да бъде постигнат мир и съгласие, най-вече заради това, че основни външнополитически играчи са заели позиции от едната и от другата страна.
Повече за прогнозата за предстоящите избори през декември в Либия можете да чуете от Георги Милков в звуковия файл.
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Как изкуственият интелект подпомага работата на архитекта, научаваме във "Време за наука" от Денис Иванов . Утре от 19 ч. на сайта на СофтУни ще се проведе безплатен онлайн уебинар на тема "AI за архитекти – оптимизиране на проектирането и скъсяване на сроковете". По думите на Иванов изкуственият интелект трудно ще навлезе в административното..
Тюркян Али е директор на Българското неделно училище "Васил Левски" в Кеймбридж, Великобритания и сред съоснователите на инициативата "Малката България". В "Нашият ден" разговаряме с нея за ролята на българските неделни училища в чужбина за съхранението на българското самосъзнание сред децата ни в чужбина и за обучението по български език зад..
Кои са външнополитическите приоритети на страната ни след последната стъпка на евроинтеграция – влизането ни в еврозоната и как върви напредъкът ни в интеграцията с ОИСР; каква в промяната в образователната система, която иска да реализира сегашното мнозинство и кои са резултатите, които трябва да бъдат постигнати с нея? На тези въпроси в "Нашият..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
"Нощта на Allegra" на 16 юли ще събере на една сцена изявени европейски музиканти и млади български таланти, които уверено вървят по своя път към големите..
"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg