Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неравенства и гражданско участие – каква е връзката

Снимка: ec.europa.eu

“Различните общества реагират по различен начин на неравенствата и социологията среща проблем да разбере механизмите за тази разлика в поведението. Според мен механизмите идват именно от различните нива на неравенства“ – казва в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

Оказва се, че в състояние на криза ние не можем да се сплотим по никакъв повод и под никаква идея.

Много отговорен става въпросът “Какво ни чака“, защото прогнозите сякаш трябва все повече да бъдат базирани върху това доколко е възможно да живеем заедно. Това се оказва същественият и важен проблем.

Оказва се, че едно общество, което има за цел да бъде прозрачно и глобално в дълбочината си, се ръководи от едни малки, невидими механични болтчета. Именно тези инструменти на контрол се оказаха неравенствата, защото колкото и да се опитваме да прогнозираме живота чрез видимите форми за контрол, които познаваме, те катастрофират, когато се сблъскат с едно общество, обзето от неравенства.

Демократичното общество, в което живеем има голяма нужда от т.нар. “гражданско участие“. Една значителна част от действията, които могат да извършват демократичните институции, са базирани именно на контакта между публичната власт и гражданските структури.

Неправителственият граждански сектор има голяма роля в това нещата в живота ни да вървят нормално.

Ако погледнем статистиката в България за регистрираните неправителствени организации, с голяма почуда ще установим, че те надхвърлят 14 000. Имат различна активност.

Най-много организации са регистрирани в сферата на образованието, веднага след това идва сферата на социалните услуги, след нея е сферата на регионалното местно развитие, следва младежката организация, екологичните организации са едва в дъното на тази класация.

Това показва, че секторите, в които има най-голямо напрежение и разслоение, са в предните класации.

Най-голямото неравенство срещаме в сферата на образованието, социалните услуги, регионалното и местното развитие.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Делба и присъдена издръжка

В рубриката на "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев, експерт по гражданско и административно право и дългогодишен консултант на предаването, отговаря на слушателски въпроси. Пенка Иванова от Враца пита: Ако има продажба на имот, който е част от делбената маса при извършване на делба, без участие на някой от наследниците, тя..

публикувано на 05.07.24 в 15:35
Снимката е илюстративна

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания?

Защитени ли са в България правата на хората с увреждания? Има ли достатъчно достъпни автобуси на Централна автогара за лица с увреждания? Какво е становището на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" чрез Министерство на транспорта и съобщенията. Казусът на Тодор Църев от София е казус на хиляди хора с увреждания и намалена подвижност...

обновено на 05.07.24 в 15:13

Пътуване с усмивка и лимонада. Какво ни казва един шофьор в Атина?

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" редакторът Светла Тодорова споделя интересна случка от пътуването си в Гърция. Тя разказва за преживяване в автобус, който свързва пристанището Пирея с летището на Атина. Рано сутринта в началото на седмицата Светла и семейството ѝ се отправят към летището, за да хванат полет за София...

обновено на 05.07.24 в 09:18

Екстремно лято

Екстремните спортове са необятна вселена, в която пристъпваме върху дъска за kite surf. Още по-необятна и труднодостъпна вселена са облеклата за екстремни спортове, в частност за кайт сърф. Марианна Калъчева – Мери и Калина Палавеева влизат в тези две вселени почти на шега, с лекотата и свободата на младостта, но и с увереността, че могат..

публикувано на 04.07.24 в 17:30
Мемориалът в планината Ръшмор

В Деня на независимостта на САЩ празнуваме българо-американското приятелство

На днешната дата (4 юли) САЩ отбелязва своя национален празник – Деня на независимостта . През 1776 година след Американската революция бившите 11 британски колонии обявяват своята независимост от британската корона. С подписването на Декларацията за независимостта тогавашният Конгрес поставя основите на американската държава, като "страна на..

обновено на 04.07.24 в 16:25