Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Неравенства и гражданско участие – каква е връзката

Снимка: ec.europa.eu

“Различните общества реагират по различен начин на неравенствата и социологията среща проблем да разбере механизмите за тази разлика в поведението. Според мен механизмите идват именно от различните нива на неравенства“ – казва в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.

Оказва се, че в състояние на криза ние не можем да се сплотим по никакъв повод и под никаква идея.

Много отговорен става въпросът “Какво ни чака“, защото прогнозите сякаш трябва все повече да бъдат базирани върху това доколко е възможно да живеем заедно. Това се оказва същественият и важен проблем.

Оказва се, че едно общество, което има за цел да бъде прозрачно и глобално в дълбочината си, се ръководи от едни малки, невидими механични болтчета. Именно тези инструменти на контрол се оказаха неравенствата, защото колкото и да се опитваме да прогнозираме живота чрез видимите форми за контрол, които познаваме, те катастрофират, когато се сблъскат с едно общество, обзето от неравенства.

Демократичното общество, в което живеем има голяма нужда от т.нар. “гражданско участие“. Една значителна част от действията, които могат да извършват демократичните институции, са базирани именно на контакта между публичната власт и гражданските структури.

Неправителственият граждански сектор има голяма роля в това нещата в живота ни да вървят нормално.

Ако погледнем статистиката в България за регистрираните неправителствени организации, с голяма почуда ще установим, че те надхвърлят 14 000. Имат различна активност.

Най-много организации са регистрирани в сферата на образованието, веднага след това идва сферата на социалните услуги, след нея е сферата на регионалното местно развитие, следва младежката организация, екологичните организации са едва в дъното на тази класация.

Това показва, че секторите, в които има най-голямо напрежение и разслоение, са в предните класации.

Най-голямото неравенство срещаме в сферата на образованието, социалните услуги, регионалното и местното развитие.

Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58
Аксел Роуз и Guns N’ Roses в София през 2012 г.

Haptic костюми дават възможност на хора с увреден слух да "чуят" музиката

Guns N’ Roses излизат тази вечер на сцената на Националния стадион "Васил Левски" в София. България е една от спирките в световното турне на легендарната рок група. За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух ще могат да се потопят в енергията на музикални събития благодарение на иновативни haptic костюми. Тази революционна технология..

обновено на 21.07.25 в 09:50