“Различните общества реагират по различен начин на неравенствата и социологията среща проблем да разбере механизмите за тази разлика в поведението. Според мен механизмите идват именно от различните нива на неравенства“ – казва в “Нашият ден“ Ивана Мурджева.
Оказва се, че в състояние на криза ние не можем да се сплотим по никакъв повод и под никаква идея.
Много отговорен става въпросът “Какво ни чака“, защото прогнозите сякаш трябва все повече да бъдат базирани върху това доколко е възможно да живеем заедно. Това се оказва същественият и важен проблем.
Оказва се, че едно общество, което има за цел да бъде прозрачно и глобално в дълбочината си, се ръководи от едни малки, невидими механични болтчета. Именно тези инструменти на контрол се оказаха неравенствата, защото колкото и да се опитваме да прогнозираме живота чрез видимите форми за контрол, които познаваме, те катастрофират, когато се сблъскат с едно общество, обзето от неравенства.
Демократичното общество, в което живеем има голяма нужда от т.нар. “гражданско участие“. Една значителна част от действията, които могат да извършват демократичните институции, са базирани именно на контакта между публичната власт и гражданските структури.
Неправителственият граждански сектор има голяма роля в това нещата в живота ни да вървят нормално.
Ако погледнем статистиката в България за регистрираните неправителствени организации, с голяма почуда ще установим, че те надхвърлят 14 000. Имат различна активност.
Най-много организации са регистрирани в сферата на образованието, веднага след това идва сферата на социалните услуги, след нея е сферата на регионалното местно развитие, следва младежката организация, екологичните организации са едва в дъното на тази класация.
Това показва, че секторите, в които има най-голямо напрежение и разслоение, са в предните класации.
Най-голямото неравенство срещаме в сферата на образованието, социалните услуги, регионалното и местното развитие.
Чуйте Ивана Мурджева в звуковия файл.
Юлските горещини в последните години ни карат все по-често да си задаваме въпроса: какво всъщност означава глобалното затопляне за ежедневието ни? За повечето от нас това вече не е абстрактно понятие от научни доклади, а реален фактор, който влияе дори на плановете ни за почивка. Ако морето вече не изглежда като идеалното място за отдих, защото..
В последното издание на рубриката "Говорят зелените новатори на България" представяме една нова и много обещаваща инициатива – акселератора SCION, който цели да подкрепи стартиращи компании и академични екипи с идеи за природо-базирани и чисти технологии. Гост в студиото на "Нашият ден" е Константина Войнова – кофаундър и партньор в SCION..
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета Начева и доц. Владислав Миланов , преподаватели във Факултета по славянски филологии на Софийския университет "Св. Кл. Охридски". Д оц. Владислав Миланов : "Чистото и задълбочено политическо..
Георги Трайков от София се захваща с реставрирането на мебели почти като на шега, а се увлича дотолкова, че създава собствено ателие и се сдобива и с помощник – тапицера Александър Петренко. Да се реставрират мебели изглежда лесно, но е свързано с много груба и фина работа, усет за душата на предметите и за тяхната история. И понеже Георги..
В неделното евангелско четиво Христос излекува двама слепци и един, обхванат от бяс ням човек. За Сина Божи, който е Лекар на душите и телата, това не е първото изцеление. Прави впечатление не отричането на безспорното чудо, а неговото обяснение. Множество са физическите недъзи, които Христос облекчава, но винаги показва, че истинският носител на..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg