Световният ден на операта, учреден по инициатива на професионалната организация Opera Europa, към която се присъединяват OPERA America и Opera Latinoamerica (двете най-големи организации отвъд Океана), се чества и у нас на 25 октомври.
Директорът на Държавна опера Русе Иван Кюркчиев коментира в “Нашият ден“ настоящите предизвикателства пред оперното изкуство у нас.
“Операта е любимото ми изкуство, за което съм дал много от моя живот и продължавам да се грижа за артистите и музикантите в Държавна опера Русе. Безкрайно съм щастлив, че се занимавам с класическа музика."
Атмосферата в Операта в Русе в момента
"Младите идват с безкрайно голяма любов в театъра – балет, артисти, хористи, солисти, оркестранти. Имаме прекрасни солисти, гордея се със спектаклите, които правим. Преди два дни направихме “Мефистофел“, тази опера не се поставя толкова лесно във всички големи оперни къщи, тъй като е много трудна – и сценично, и вокално. Това е един прекрасен спектакъл, който ще остане в репертоара на нашия театър и ще го играем много пъти.
На 6 ноември ще честваме 100 години на големия артист, баритонът Кирил Кръстев."
Мария Бохачек – първата българска Норма
Предизвикателствата
"Две са големите предизвикателства. Знае се, че изгоря покривът и в момента играем в Доходно здание. Благодаря много на Община Русе, че ни даде тази възможност. Но нашата къща, нашият любим театър, това е Русенска опера и вярвам, че ще се намери начин да бъде възстановена и по-скоро да влезем в нея.
Другото голямо предизвикателство е финансирането. В момента сме в пандемия. При всяко раздаване на заплати Операта излиза на минус. Това не може да продължава повече. Цялото финансиране в музикалния сектор ще трябва да се промени. Не е възможно повече чрез билети да изкарваме издръжката – заплатите на състава и да правим нови спектакли.
Чуйте Иван Кюркчиев в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg