Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Радиото и будителите, с които ви среща

Ива Дойчинова: Будителството е кауза

Кои са “Непознатите будители“

| обновено на 28.10.21 в 10:37

Една кампания вече осма години ни пробужда да видим съвременните двигатели на промяната, да им подадем ръка и да тръгнем заедно с тях към така мечтаното светло бъдеще. Всичко започва с чисто професионалната промяна на вдъхновителката на инициативата „Будител на годината“, журналиста и директор на програма „Радио София“ на БНР Ива Дойчинова.

Преди десет години тя тръгва по стъпките на свое ново предаване, точно в Деня на будителите – 1 ноември, и решава да говори в сегашно време за званието будител, което е напълно непреводимо, по думите ѝ. Две години по-късно се ражда и идеята за кампанията. Днес Ива няма никакво съмнение за наличието на будители в съвремието ни. Сега ѝ е важно как да стигнем, ние – медиите, до повече такива хора и техните каузи.

Ива Дойчинова

За инициативата разказва в “Нашият ден“ Ива Дойчинова.

“На десетата година ще събера всички участници в инициативата. Да се видят, те и сега са в контакт. Много неща прави заедно това будителско общество. Никола Рахнев и Калин Василев засадиха гора миналата година. Мечтая си 2023 г. да ги събера всички на едно място.

Будителството е процес, будителството е кауза, то е отдаване на тази кауза. Вечерта на 1 ноември заедно със Светослав Иванов ще имаме честа да представим в ефира на БТВ това, което тези хора направиха. Един Тео го прави последните 50 години, Максим и Стефан Иванови го правят последната година. Няма значение колко път си изминал от старта, въпросът е, че когато си стартирал, знаеш, че без това не може.


Чуйте Ива Дойчинова в звуковия файл.

Гавраил ГавраиловВ седем епизода рубриката “Непознатите будители“ на програма “Христо Ботев“ събра и показа приноса и делото на възрожденци, останали по-слабо познати за широката аудитория.

За създаването на рубриката разказва в “Нашият ден“ д-р Гавраил Гавраилов, редактор в програма “Христо Ботев“.

“Това, което остана най-интересно за мен, може би са тези истории, които лично успях да организирам и да събера гостите за тях. Искам да поздравя водещата на тази рубрика – Мария Мира Христова за чудесната идея, която ни водеше напред във времето в рамките на тези седем седмици.

Докато се срещах с нашите гости, не получих нито един отказ, а получих само поощрения и това пролича в разговорите за тези наши непознати будители от Възраждането.“

Чуйте Гавраил Гавраилов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26

Д-р Джон Брок: Хората и Земята имат общо бъдеще

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" представяме репортаж от лекцията на проф. Джон Брок, озаглавена "Ритъмът на Земята". Тази лекция е част от фестивала "Столица/Литература", организиран от Фондация "Елизабет Костова". Темата на лекцията се фокусира върху промените в химическия състав на атмосферата през последните десетилетия и..

обновено на 25.06.24 в 10:55

Фалшивата информация – има ли универсален метод за разпознаване?

В рубриката "Епизоди от живота" гл. асистент д-р Стефан Марков, преподавател в СУ "Св. Климент Охридски" и от Института по философия и социология при БАН, а също и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата",  както и автор на новоизлязлата книга "Алгоритми на заблудата", разкрива какво е фалшива информация в епохата на постистина. В..

публикувано на 25.06.24 в 10:01

Театър и храна

Фифика Георгиева завършва актьорско майсторство за куклен театър и известно време животът ѝ е тясно свързан с театъра, а сетне тя се посвещава поравно на театъра и на храната. Така е и днес, години по-късно, както в проектите ѝ за деца, така и в проектите ѝ за възрастни. За нея производството на сладка, лютеница и сладоледи е почивка от..

публикувано на 24.06.24 в 18:20

Младите, киното, или накъде ни насочват мечтите?

В рубриката "Културен код" на предаването "Terra Култура" Теодор Неделчев, ученик, който се занимава с кино, сподели своята история и вдъхновение. В отговор на въпроса кога е решил, че ще бъде свързан с киното, той разказа: "Тази идея ми беше дадена още в ранното детство от моя баща, който обожаваше да гледа филми. Аз бях примамен доста приятно..

обновено на 24.06.24 в 13:52