Една кампания вече осма години ни пробужда да видим съвременните двигатели на промяната, да им подадем ръка и да тръгнем заедно с тях към така мечтаното светло бъдеще. Всичко започва с чисто професионалната промяна на вдъхновителката на инициативата „Будител на годината“, журналиста и директор на програма „Радио София“ на БНР Ива Дойчинова.
Преди десет години тя тръгва по стъпките на свое ново предаване, точно в Деня на будителите – 1 ноември, и решава да говори в сегашно време за званието будител, което е напълно непреводимо, по думите ѝ. Две години по-късно се ражда и идеята за кампанията. Днес Ива няма никакво съмнение за наличието на будители в съвремието ни. Сега ѝ е важно как да стигнем, ние – медиите, до повече такива хора и техните каузи.
За инициативата разказва в “Нашият ден“ Ива Дойчинова.
“На десетата година ще събера всички участници в инициативата. Да се видят, те и сега са в контакт. Много неща прави заедно това будителско общество. Никола Рахнев и Калин Василев засадиха гора миналата година. Мечтая си 2023 г. да ги събера всички на едно място.
Будителството е процес, будителството е кауза, то е отдаване на тази кауза. Вечерта на 1 ноември заедно със Светослав Иванов ще имаме честа да представим в ефира на БТВ това, което тези хора направиха. Един Тео го прави последните 50 години, Максим и Стефан Иванови го правят последната година. Няма значение колко път си изминал от старта, въпросът е, че когато си стартирал, знаеш, че без това не може.
Чуйте Ива Дойчинова в звуковия файл.
В седем епизода рубриката “Непознатите будители“ на програма “Христо Ботев“ събра и показа приноса и делото на възрожденци, останали по-слабо познати за широката аудитория.
За създаването на рубриката разказва в “Нашият ден“ д-р Гавраил Гавраилов, редактор в програма “Христо Ботев“.
“Това, което остана най-интересно за мен, може би са тези истории, които лично успях да организирам и да събера гостите за тях. Искам да поздравя водещата на тази рубрика – Мария Мира Христова за чудесната идея, която ни водеше напред във времето в рамките на тези седем седмици.
Докато се срещах с нашите гости, не получих нито един отказ, а получих само поощрения и това пролича в разговорите за тези наши непознати будители от Възраждането.“
През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..
Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..
В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..
С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..
В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..
Във Видин на 21 юли започна четиринадесетото издание на фестивала на изкуствата "Дунавски вълни". Той ще продължи до 26 юли на различни места в града и в..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е..
Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg