Д-р Аспарух Илиев е експерт по ваксините и специалист по инфекции на мозъка към университета в Берн. Той е известен на широката общественост у нас с множеството си интервюта за необходимостта от ваксините и контрола над Covid пандемията.
Д-р Аспарух Илиев е главен герой в “Нашият ден“.
“Самото ми включване в дискусиите за ваксините стана доста случайно. В периода 2013-2014 г. бях работил към Немската агенция по ваксините. Мой приятел, който работи във Франкфурт, ме беше помолил да споделя вижданията си за ваксините.
Направих това в рамките на няколко съобщения към мои приятели, които по един или друг начин бяха споделени и започнаха малко повече хора да ме четат и няколко журналисти се свързаха с мен. Така, без да искам, започнах да играя известна информационна роля.
Когато завърших медицина 2001 г., заминах почти веднага за Германия, няколко месеца след завършването си. Винаги бях с едно чувство, че заминавайки от България толкова бързо, оставих нещо недовършено за държавата и за моята родина, която ми е дала образование. Усещането, че с нещо съм длъжен, стана много силно.
И сега в тази Covid ситуация получих усещането, че информацията, която мога да дам, би могла да бъде едно мъничко връщане обратно, заплащане на това мое задължение."
Германия
"Винаги съм бил на мнение, че човек трябва да опитва и да приема по-голямото предизвикателство. Пътят ме отведе в Германия. Един от елементите също беше, че за съжаление в България в много области на медицината става дума за едно, колкото и неприятно да ми е да го кажа – кастово занимание.
Много често хора, които имат лекари в семейството, имат доста по-лек път от други. Още със завършването ми 2001 г. непрекъснато чувах от много места – “Не ни крадете занаята“, “Не стойте тук“ – буквално ни гонеха. Ситуацията в момента не е особено различна. Независимо какво се говори в момента по медиите, че “няма лекари и няма младо поколение“.
Има прекрасни лекари, има прекрасно младо поколение, но в системата има един вътрешен егоизъм, един елемент на – “моето си е мое и не го пипай“, който не е характерен за модерната медицина.
Имах разговор с мой много добър приятел, лекар в България. Говорейки за кризата с вируса, аз му казах – „Добре де, няма ли нашето съсловие да реагира най-накрая, ситуацията е сериозна“. Той се усмихна и ми каза – “Голям идеалист си, всеки в момента се интересува единствено и само как да направи пари в тази криза.“
На първа линия има колеги, които си разсипват здравето в момента. Това са колеги, които дават всичко от себе си. Отвъд тях има други ангажирани хора, които две години не са взимали един ден почивка. Около тези хора има една прослойка, категория, която прави работата им сложна, които, грубо казано, паразитират на гърба им. И ми е много мъчно наистина за тези отдадени колеги."
Пътищата, които не би поел
"Не бих могъл да се корумпирам. Не се обиждам, но особено в последните месеци ми казват – „Кой ти плати„ и “Колко хонорар взимаш, за да говориш за ваксините“. Възпитан съм от моето семейство да не правя компромиси с принципите си."
Повече за детските години в България и за семейството, както и кои са мислите, които го държат буден, можете да чуете от разговора с д-р Аспарух Илиев в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg