Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Цочо Бояджиев събра своите стихотворения в „Апотеоз на меланхолията“

За значението на нещата

Проф. Цочо Бояджиев събра в един том под заглавие „Апотеоз на меланхолията“ своите стихотворения от 1970-а година до 2021-ва. Идеята е всеки екземпляр да бъде „личен“, надписан на съответния получател на книгата. 

Връщането назад е не само обединяване на написаното до този момент, но и осмисляне на значението на нещата, през които е минал, картината на пътя на поет като Цочо Бояджиев, който на два пъти „се е отказвал“ от поезията, спирайки да пише. Поезията обаче не се е отказала от него... И макар тази книга да изглежда като своеобразно „приключване“ с поезията, най-вероятно ще се окаже просто един етап в творчеството му.

Друг поет, проф. Александър Шурбанов, пише за нея: "Тази книга, личен самоотчет на един от най-значителните майстори зидари на днешната българска култура, свидетелства за мъчителното съзряване на съвременната душевност – сложна, нестройна, неуседнала, противоречива.“ 

Още един поет, когото четем на корицата на книгата, е Илко Димитров, който казва: „Изумителното творчество на Цочо Бояджиев не е разделено на отделни самостоятелно обособени части, а е една преливаща в значенията си творческа стихия. Поезията представлява цялото, както и философията му, както и преводите и фотографиите му.“

Чуйте проф. Цочо Бояджиев


ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Шумналиев

"Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време

Писателят и журналист Димитър Шумналиев гостува в "Артефир" със своята "Поема за бохема" – роман в минало несвършващо време. Ежедневните спектакли, политически, икономически, обществени, са прекрасна лаборатория за един писател, смята Шумналиев. "Надарени сме от историята и от Бога да бъдем наистина заредени с творческа енергия и..

публикувано на 26.01.25 в 09:00
Любомир Канов

Любомир Канов в късния следобед

Новата книга на Любомир Канов се нарича "Късен следобед" и по думите му в нея разказва "за своето пребиваване на толкова тъжната и прекрасна Земя". "Има такива хора – не е ясно дали се наричат писатели, прави уговорка той още във въвеждащия текст и продължава, но изглежда, че те не могат да не кажат думата си в края на своя следобед, преди да се е..

публикувано на 26.01.25 в 08:25
Изложба „Acqua alta“ – първи етаж

България и Венецианското биенале

Венецианското биенале и българските участия в него са тема на изложбата "Acqua alta" (куратори Светлана Куюмджиева и Пламен Петров) в галерия "Капана" в Пловдив. Изложбата е историческа, проследява с текстове, произведения и частични възстановки общо 11-те представяния на България в 130-годишната история на този най-стар и авторитетен форум за..

публикувано на 25.01.25 в 12:45

Думите и войната

"Когато започва война, думите стават излишни, нужни са действия", четем на корицата на "Речник на войната" – силна и трагична книга, разтърсваща, както самата война срещу Украйна. Тя е променила думите, променило се е значението им. Украинският поет Остап Сливински, съставител на "Речника" припомня в предговора си поетичния цикъл "Свят: наивни поеми",..

обновено на 25.01.25 в 09:25

Възстановиха "Лазарица" в режисьорския прочит на Крикор Азарян

Драматичният театър "Апостол Карамитев" в Димитровград възражда на сцена спектакъла "Лазарица" по прочутата пиеса на Йордан Радичков. На 27 януари зрителите ще могат да видят възстановена в оригиналния ѝ вид постановката, направена преди 20 години от проф. Крикор Азарян. "Целта ни е този текст на Радичков да го пренесем през времето, както..

публикувано на 25.01.25 в 09:10