ЛОВЪТ е думата, която събира в студиото хора, далеч не само на пушката. Говорим и за лова на гласоподаватели, за лова на души (по Библията), за лова на смисъл, на образи и метафори.
Професорът историк и траколог Иван Маразов разказва за лова като занятие на древните, научаваме защо глиганът е най-често ловуваното животно и как това се свързва с религията и космогонията на прадедите.
Проф. Валери Стефанов пък говори за своята монография „Възхвала на лова“ и разказва кое свързва ловците, какво е ловното другарство и защо често големите писатели избират лова за хоби и отдушник.
Художникът проф. Греди Асса съобщава как ловът на багри ще остане при истинските художници смисъл на творчеството – отвъд факта, че фотографията променя начина за възприемане на естетиката, както и начина на нейното сътворяване.
Писателят и ловецът Николай Табаков разказва за приятелството си с творци и ловци като Йордан Радичков, говори за дружбата си с Николай Хайтов и други големи съзидатели.
Колегата журналист и биолог Росен Мирчев пък осведомява за днешното състояние на ловния спорт в България, за бракониерството и грижата за дивеча от хората с пушките.
Та що е ловът – празно занятие на разглезени айляци и убийство на беззащитни животни, или идеща от древността човешка и природосъобразна култура на биологичния кръговрат? Тези въпроси се поставят в дискусията на предаването „Гласът на времето“ на 7 ноември.
Последното премиерно заглавие в репертоара на Народния театър "Иван Вазов" е спектакълът на режисьора Тимофей Кулябин "Хеда Габлер" по едноименната пиеса на Хенрик Ибсен. В тази версия на Кулябин действащите лица са много повече, отколкото в прочутата пиеса на Ибсен. И това не са единствено хората, които главните герои срещат, не са и тези,..
Във Варна до 7 юли продължава Международното триенале "Духът на акварела" по проект на фондация "Международно акварелно общество – България" . От 8 юли в Пловдив започва и III Международен младежки фестивал на акварела. Селма Тодорова, художник и куратор, разказва в "Артефир" за двете събития. По думите на Тодорова в последните години..
В последното издание на литературния салон на "Хумор и сатира" четем "Хамлет". Не само защото има страници, които трябва да четем често, много, до полуда. Не само защото търсим онзи катарзис, който, както ни обещава Аристотел, проблясва някъде пред нас, след страха и съпреживяването. А защото това е "Хамлет" в два много различни, но същевременно..
Паметна плоча на основателя на " Щурците " Кирил Маричков беше открита на фасадата на дома му в София. Инициативата е на д-р Ваня Тагарева, зам.-председател на Столичния общински съвет, и на семейството на музиканта, което организира и официалната церемония. Проектант на паметната плоча е архитект Станислав Константинов. Фронтменът на "Щурците"..
Музей, посветен на героя на Алеко Константинов Бай Ганьо, беше открит през май в казанлъшкото село Енина. От там е прототипът на героя Ганьо Сомов, а потомъкът му Румен Сомов решава и успява да създаде музей на своя далечен предшественик. Многобройните артефакти, свързани с Алеко и Бай Ганьо, са събирани от него дълги години, преди да се стигне..
Защо САЩ спират оръжейните доставки за Украйна и как това ще се отрази на войната там, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" проф. Тодор..
"Чорлав Петър" от Хайнрих Хофман излиза за първи път на български език в превод на Любомир Илиев. Детската класика се ражда като идея малко преди..
Китай безкрай! Колкото и да обикаляме из азиатската държава, все ще се натъкнем на нещо ново и непознато. А ако сте решили да я посетите за първи път, с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg