Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Главен герой

Проф. Александър Рачев: Винаги съм се връщал с удоволствие в България

| обновено на 10.11.21 в 10:00
Снимка: www.mccormick.northwestern.edu

Проф. дтн Александър Рачев от Института по Механика – БАН е един от учените, включени в класацията на университета в Станфорд за най-влиятелни учени в света.

Проф. Рачев се дипломира като строителен инженер по специалност “Промишлено и гражданско строителство“ в Инженерно- строителен институт в София през 1963 г. През същата година постъпва като стажант научен сътрудник в Института по техническа механика – БАН.

В Академията преминава цялата му научна кариера и през 2004 г. се пенсионира като професор и ръководител на секция по “Моделиране на биологични среди“ и процеси.

През 1969 г. защитава докторска степен по “Приложна механика“, като задочен аспирант към Полската академия на науките във Варшава, а 15 години по-късно става първият доктор на науките в областта на биомеханиката.

Научната му дейност е в областта на приложната механика, а от 1972 г. изцяло в областта на биомеханиката на кръвоносните съдове. Той е един от основателите на научно направление “Биомеханика“ към БАН през същата година.

Публикувал е над 320 научни статии – самостоятелно и в съавторство в реномирани международни и чужди издания.

Повечето от трудовете му са на английски език, но отделни публикации са на руски, френски, полски и японски.

Има над 3300 цитирания в монографии, учебници и научни статии. Неговите най-значими научни постижения са получили широко международно признание.

Биомеханика

Биомеханиката е интердисциплинарна област, включваща теоретични и експериментални изследвания на механично то поведение на живи системи . В частност в нея се изучават структурите и функциите на човешкия организъм на макро-, микро- и наноравнище. След дешифрирането на човешкия геном се развива нова област на биомеханични изследвания – динамични и реологични свойства на ДНК и белтъчните молекули.

Изследванията са ориентирани към подобряване на диагностицирането и терапията на заболявания като ортопедични травми, сърдечно-съдови нарушения и ракови тумори, както и към прилагане на нови подходи при проектиране на протези и ортези. Биомеханичните изследвания подпомагат също изследванията в областта на роботиката и спорта.

Проф. Александър Рачев е главен герой в “Нашият ден“

“Където и да съм пътувал по света и работил, винаги съм писал във всички публикации, че съм учен от България и с удоволствие съм се връщал тук. Една от най-приятните части на пътуването в чужбина е връщането вкъщи. Може би е някакво особено чувство на носталгия, подобна на любовта към децата. Те не са най-хубавите, най-умните, но са си нашите деца и това е достатъчно основание да ги обичаш.

По същия начин България сигурно не е най-прекрасната страна, нашият народ не е допринесъл най-много за световната култура или наука, изкуство, но имаме този народ и тази страна и това е достатъчно основание да ги обичаме.

За да не тръгват нашите деца на Запад, да гласуваме умно. И не само да обичаме България, но да се чувстваме и удобно в нея, защото това е отечеството ни."

Успехът

"За успеха се изисква известна доза способност и талант, но като изключим гениалните хора, за които това е призвание, научната кариера е професия и както във всяка професия се изисква малко способност, много труд, смелост, търпение и шанс."

Чуйте проф. Александър Рачев в звуковия файл.

Снимки: bas.bg, www.mccormick.northwestern.edu


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Свободата и свободите

Денят на Ботев и загиналите за свободата на България е повод да се запитаме за това всеобхватно и така податливо на безброй тълкувания понятие. Какво е свободата във философско измерение? Защо "тоз, който падне в бой за свобода, той не умира" – безсмъртието чрез саможертва ли се постига? А свободата на избора, свободата на словото, свободата на..

публикувано на 02.06.24 в 12:21
Иисус Христос и Самарянката

С дух и истина

Стремежът на хората към безсмъртие съществува от древни времена. Той е отразен и в приказките за деца чрез мотива за "живата вода", която има свойството да възкресява и да прави други чудеса. Истинската жива вода може да дойде обаче единствено чрез Бога, Който е Извор на живота. Сам Той обяснява на самарянката свойствата на живата вода: "А който пие..

публикувано на 02.06.24 в 09:20

Надежда за Ръжево Конаре

Село Ръжево Конаре се намира в община Калояново и е на 27 километра от областния град Пловдив. В него живеят около 1400 човека. Ранни сведения за живота в селото през първата половина на 19-и век са преданията за чумавото – чумната епидемия от 1836 - 1837 година. Те разказват, че цели семейства напускали селото и се заселвали или само нощем..

публикувано на 01.06.24 в 09:05
Амели Льоклер

Животът на една френска бизнесдама в България

В "Мигранти с таланти" ви срещаме с Амели Льоклер , една французойка, родена близо до Бордо, живяла из цяла Франция и дори за няколко години в Белгия, която казва, че климата на България е най-хубавият. Амели живее трайно тук от вече седем години.  След като е премила през работа в съдебната и МВР системата у нас, днес Амели е управител на своя..

публикувано на 31.05.24 в 16:44

Литературни маршрути представиха "Софийските страници на Лора Шумкова"

Фондация "Прочети София" стартира своите първи литературни разходки в града, които се развиват в две издания, всяко от които с шестмесечна програма. Всяка година литературните маршрути се обновяват с нова и напълно безплатна литературна програма, което ги прави уникални и разнообразни за любителите на литературата. Лора Шумкова е фигура,..

обновено на 31.05.24 в 13:10