Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Световен ден на качеството

Снимка: Pixabay

11 ноември е Световен ден на качеството. Отбелязва се от 1989 година през втория четвъртък на ноември по инициатива на Европейската организация по качеството и други сродни организации от САЩ, Япония и Латинска Америка с подкрепата на ООН. 

Темата коментира в “Нашият ден“ Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.

“Дали е символно, или не, но от почти същия момент, от който се чества 10 ноември в България, се отбелязва и Денят на качеството, който придобива символно значение по отношение на потребителските стоки.

Качеството е степента, до която една съвкупност от присъщи характеристики на продуктите удовлетворява изискванията на клиентите. Именно това е ключовата формула и най-важният критерий за това дали една стока или услуга е качествена – удовлетвореността от страна на онези, които я получават.

Това е голямото предизвикателство пред онези, които произвеждат и предоставят тези стоки на пазара и от друга страна към институциите, които отговарят за контрола на качеството в една държава или в една общност."

Българският потребител

"Поради не особено голямата покупателна способност българският потребител понякога несъзнателно е склонен да направи компромис с качеството на определени стоки и услуги, които са му необходими, понякога и жизнено.

Тук големият въпрос е доколко компромисът, който съзнателно би могъл да бъде направен от потребителите, влияе и в каква степен на индекс потребителско доверие например."

Чия отговорност е контролът на качеството у нас

"Нашата комисия има определени функции и най-важната от тях е, че ние сме контактна точка по за наличието на европейския пазар на т.нар. “опасни стоки“, защото това е един много важен аспект, когато говорим за качество. Това е и аспектът – безопасност. Ако ние сме склонни по обективни причини да правим определени компромиси с качеството на стоките, когато навлезем в територията “опасни стоки“, компромисът става невъзможен.“

Чуйте Димитър Маргаритов в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57

Естетична медицина – регулация, опасности, решения

За естетичната медицина – регулацията, опасностите и решенията говорим в Lege Artis, след като министърът на здравеопазването Силви Кирилов разпореди преглед на нормативната уредба в сферата. Регионалните здравни инспекции, от своя страна, започнаха проверки за нерегламентирани дейности, свързани с естетичната медици. Вниманието на държавните..

публикувано на 05.02.25 в 11:21