„Магическата светлина” е фотографската изложба, която ще бъде открита в София на 15 ноември 2021 г. от 16.00 часа в Националния музей „Земята и хората”. Фотографиите са „запечатали” фосфоресциращи пещерни образувания заснети в пещерите в България.
Проектът е дело на екипа на „Светлина и култ” и през юли 2021 г. е публикуван в National GeographicБългария.
„Светлина и култ” е четиригодишен проект на фотографа, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ Красимир Андонов, чиято цел е да се заснемат и документират различни фотографски обекти. Първите негови фотографии са на тракийски светилища, които са публикувани в броя от месец юни 2013 г. на National Geographic България.
В основния екип на проекта участват Алекс Самунджи – фотограф и оператор и Огнян Стоянов – изкуствовед и спелеолог.
Изложбата „Магическата светлина” е резултат и на разработен метод на снимане в процеса на работа, чрез който в един фотографски кадър може да се види фотолуминесценцията на образуванията, заедно с други образувания, които не притежават тези способности , както и заобикалящата среда на фосфоресциращите калцитни образувания, показвайки красотата на пещерния свят и скритата “магическа светлина” в непрогледния мрак на пещерите.
Темата коментира в “Нашият ден“ доц. д-р Красимир Андонов, кинооператор и преподавател в НАТФИЗ.
“Идеята на проекта е с визуални средства да се опитаме да разгадаем част от тайните на трапецовидните ниши в Източните Родопи, тъй като с времето забелязахме, че поради спецификата на професията ни виждаме малко повече от хората, които обикновено посещават тези места, тъй като виждаме и сенките, виждаме форми, които реално трудно могат да бъдат забелязани. И със светлина започнахме да изваждаме нещата, които реално не се виждат на нормална дневна светлина.
Пещерите, в които снимахме са разположени в доста голям периметър на територията на България. Често един снимачен ден носи един единствен кадър, тъй като процесът е дълъг и специфичен, снима се в пълна тъмнина.
“Магическата светлина“ представя един много интересен природен феномен, свързан с това, че в пещерните образование се отлагат органични материали, свързани с естествения цикъл на водата. Водата, която попада на повърхността, свързана с дъждовете, прониква през скалите там, където има пещери, и на места се отлага в пещерните образования. Провокирани от силна светлина или под друго въздействие тези отлагания започват да светят в тъмното. Изведнъж пълната тъмнина оживява в един мек зеленикав нюанс. Изложбата показва пещерния свят по един невиждан начин.“
Чуйте кои са пещерите, в които са проведени снимките, от разговора в звуковия файл.
За изложбата и проекта разказва в “Нашият ден“ Огнян Стоянов, изкуствовед и спелеолог.
“Методът, който използвахме, в научните среди се използва за определяне на възрастта и състава на минералите. Различният състав на минералите се оцветява по различен начин.
Пещерите са основният проводник на подземните води, те така се образуват. По тях може много добре да се определи състояние на замърсяване или на чистота на водата. За съжаление има много места, в които водата е вкарала и много боклуци, тъй като това не се вижда от повърхността.
Преди години имаше опит да се направи закон, който да определи чия отговорност е грижата за пещерите, но все още няма голяма яснота. Повечето изворни пещери би трябвало да са под грижата на населените места, за които дават вода.
Чуйте разговора в звуковия файл.
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в реално време" – това е мотото, което програма "Христо Ботев" следва през цялата година, участвайки активно и на живо в културните събития в страната чрез изнесени предавания извън ефирните студия,..
В редакция "Хумор и сатира" винаги сме много актуални дори и когато си спомняме за ярки личности от миналия век и в това можете да се уверите в неделя веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Кирил Варийски, чийто 70-и рожден ден..
В Деня на народните будители гост в студиото на "Артефир" е Йордан Радичков , автор, издател и внук на големия български писател Радичков. Младите хора винаги са обичали творчеството на Йордан Радичков, което е изконно свързано с новото, с това, което предстои, с идеи, които още са непрочетени и неразбрани, по думите на госта. Радичков..
На софийския площад "Вацлав Хавел" беше открита скулптурата "Сърцето пътува" на чешкия артист Курт Гебауер, автор на проекта "Сърце" в памет на Хавел в Прага. "Курт Гебауер е един от известните чешки скулптори "със своята универсалност и способност да работи с околната среда. Негови скулптури са сред езера, паркове или архитектурни ансамбли."..
Има една отдаденост, която е повече от изпълнение на задълженията, една енергия – особено в ден като днешния, по-голяма всеотдайност, с която един мениджър (или един оперен режисьор) изпълнява задълженията си. "Опера на площада", "Музи над водата", "Опера в парка", "Опера на върховете"... Как нещата се превръщат в мисия? Акад. Пламен Карталов ,..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" открива втората си изложба "Поколение ботокс" на 31 октомври от 18.00 ч. Експозицията..
Защо свързваме играта с удоволствие, а ученето с тегоба? Този въпрос засяга порочния начин на мислене, който ограничава потенциала на игрите в..
От 1 до 7 ноември Благоевград е домакин на Балканския театрален фестивал . Организатор е Драматичният театър "Никола Вапцаров", със съдействието на Община..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg